PBN چیست؟ قدم 0 تا 100 شبکه بک لینک های خصوصی - آژانس دیجیتال مارکتینگ پرانتز

PBN چیست؟ قدم 0 تا 100 شبکه بک لینک های خصوصی

 

Pbn چیسن؟ پی بی ان مخفف کلمه (private blog network) یا نام جدید (Private Backlink Network) است که یک روش لینک سازی بوده و زیرمجموعه سئو خارجی محسوب می شود و هنوز هم کاربرد دارد. در این مقاله قصد داریم که ریز به ریز این تکنیک لینک بیلدینگ را با هم بررسی کنیم. در ادامه نیز با ما همراه باشید.

pbn چیست؟ تاریخچه پی بی ان

Pbn یک روش برای دریافت بک لینک است که قدرت بسیار بالایی دارد. Pbn را می توان یک مزرعه لینک دانست که در زمان قلدری بک لینک ها به وجود آمد. در گذشته بک لینک ها معیار خوب و بد شمرده شدن سایت ها در سئو گوگل بودند و به علت نبودن الگوریتمی خاص برای نظارت، سئوکاران از روش های جدید و بسیار قدرتمند لینک سازی استفاده می کردند.

یکی از این روش ها pbn بود. هر چند که بسیاری از روش های دریافت لینک مانند مزرعه لینک، لینک های کامنتی و لینک های سایدواید یا کاملا منسوخ شدند یا از قدرتشان به شدت کاسته شد، اما pbn در سال 2021 هنوز هم با اقتدار یکی از روش های بسیار قدرتمند  و مهم لینک سازی است.

در روش pbn شما چند وبلاگ می زنید، سپس با تولید محتوا این وبلاگ ها را قدرتمندتر کرده و اعتبار آن ها را نزد گوگل افزایش می دهید، بعد از آنکه به حد مطلوبی از قدرت و اعتبار رسیدند، از آن ها به سایت اصلی لینک می دهید. البته در حال حاضر ارزش و قدرت وبلاگ ها بسیار کمتر شده است و بهتر است تا از سایت های pbn استفاده کنید تا نتیجه بهتری بگیرید، اما هزینه بیشتری را شامل می شود که در بخش هزینه ها به آن پرداخته ایم.

pbn چیست

pbn چیست؟ پروسه pbn

در ادامه و در این بخش می خواهیم با هم پروسه ساخت یک PBN را بررسی کنیم.

ابتدا در بازه زمانی های مختلف چند وبلاگ یا سایت بزنید.

 • وبلاگ ها باید قدرت خوبی داشته باشند. وبلاگ هایی مانند بلاگفا و ir توصیه می شود.
 • از وبلاگ های خارجی نیز استفاده کنید. بلاگ هایی مانند وردپرس و بلاگ اسپات توصیه می شود.
 • اگر قصد سایت زدن داردید، از دامنه هایی که رنک دارند و قدرتی به دست آورند استفاده کنید.
 • اگر قصد سایت زدن دارید، حواستان را بدهید که دامنه اسپم نشده باشد.
 • اگر سایت زدید، تا حد امکان در همان حوزه ای تولید محتوا کنید که موضوع سایت قبلی بوده است یا سعی کنید دامنه ای خریداری کنید که به حوزه کاری شما مرتبط است.
 • نام وبلاگ ها یا سایت ها باید مختلف باشد. یکی را به نام کار بزنید، یکی را به نام خودتان، یکی را به نام کشور، در یکی از اعداد استفاده کنید و سعی کنید نام ها تفاوت زیادی با هم داشته باشد.
 • وبلاگ ها یا سایت ها را در فواصل زمانی مختلفی راه اندازی کنید. یعنی اینطور نباشد که در یک روز 5 سایت و وبلاگ بزنید، چون حدس ارتباط آن ها برای گوگل سخت نیست.
 • از جیمیل برای ساخت حساب استفاده نکنید. در این مدتی که در زمینه سئو کار کرده ایم و بعضا از جیمیل برای ساخت حساب استفاده کرده ایم، مشاهده نشده که گوگل بخواهد از اطلاعات آن استفاده کند، اما احتیاط حکم می کند که از جیمیل استفاده نکنید یا حداقل در گنار آن از ایمیل های سرویس های مختلف استفاده کنید.
 • سایت و وبلاگ ها باید از هاست ها و ipهای مختلفی باشند تا از طریق گوگل قابل ردیابی نباشند، بهتر است از هاست های مختلف داخلی و خارجی استفاده کنید.
 • در صورتیکه سایت می زنید از سیستم های سایت ساز و مدیریت محتوای مختلف استفاده کنید. سیستم های وردپرس و جوملا توصیه می شود.

شروع به تولید محتوا و لینک دهی کنید.

 1. محتواهایی که تولید می کنید باید یونیک باشند و داررای ارزش خواندن باشند تا کاربران به سایت و وبلاگ های pbn شما مراجعه کرده و با مطالعه محتواهای مختلف، بر روی سایت یا وبلاگ شما، بانس ریت پایین آمده و تایم ان سایت افزایش یابد.
 2. ابتدا فقط تولید محتوا کنید و از لینک دهی خودداری کنید. پس از آنکه محتواهای سایت افزایش یافت به مقدار اعتبار مشخصی رسید، فرایند لینک سازی را آغاز کنید.
 3. تحت هیچ شرایطی به سایر سایت و بلاگ های پی بی ان لینک ندهید تا پروسه لو نرود.
 4. سعی کنید در کنار لینک هایی که به سایت خود می دهید، به سایت های دیگر نیز لینک بدهید تا مشکوک نباشد.
 5. در کنار لینک هایی که به سایت خود می دهید به سایت های قدرتمند نیز لینک بدهید. فاکتوری وجود دارد به نام کوسیتیشن و هر وقت که لینک سایت شما در کنار لینک یک سایت قوی قرار داده شود، اعبار و قدرت بالاتری را به صفحه شما می دهد.
 6. گاها محتواهایی بدون لینک به خود نیز بنویسید که مشکلی وجود نداشته باشد. در عوض در این محتواها به سایت های قدرتمند دیگر لینک بدهید. کاملا مثل یک سایت معمولی که به همه سایت ها لینک می دهد.

افزایش قدرت PBN و لینک دادن به سایت اصلی

در ادامه می خواهیم در مورد یک استراتژی خفن pbn صحبت کنیم که انجام دادن آن بدون هیچ شکی شما را به نتایج برتر گوگل می رساند.

 1. سایت ها را ایجاد کنید.
 2. شروع به تولید محتوا کنید.
 3. سعی کنید محتواهایی که ایجاد کرده اید را در کلماتی ساده و چند کلمه ای به صدر نتایج گوگل برسانید. برای مثال اگر می خواهید صفحه “خرید دوربین” را سئو کنید، ابتدا محتواهایی بنویسید که در کلمه های “آموزش خرید بهترین دوربین 1400” یا “چگونه یک دوربین خوب بخریم” رتبه کسب کند.
 4. سپس از همان محتواهایی که در کلمات ساده رتبه کسب کرده اند، با انکرتکست سخت، مانند خرید دوربین به سایت اصلی خود لینک دهید. این یکی از بهترین روش ها برای دریافت بک لینک هایی بسیار قدرتمند است.
 5. پس از آن که از این سایت ها لینک دریافت کردید باز آن ها را آپدیت کنید و به لحاظ فنی و محتوایی به آن ها برسید.
 6. زود به زود از آن ها لینک نگیرید و سعی کنید در کلمات ساده بیشتری رتبه بگیرید و هر چند وقت یکبار لینک دریافت کنید. چون بیش از حد لینک گرفتن از این سایت ها ممکن است باعث دردسر شود. همچنین در لا به لای لینک هایی که به سایت خود می دهید به سایت های قدرتمند و ضعیف – کوچک و بزرگ لینک بدهید تا لینکی که دریافت می کنید شک برانگیز نشود. البته به رقبای خود لینک ندهید چون گل به خودی است و باعث پیشرفت آن ها می شود، به سایت هایی لینک بدهید که برای شما ضرری نداشته باشند.

آیا Pbn هنوز هم جواب می دهد؟

همانگونه که گفتیم pbn برعکس بسیاری از تکنیک های لینک سازی که از بین رفته، هنوز هم جواب می دهد، اما طریقه پیاده سازی آن دستخوش تغییراتی شده است. شاید قبلا می توانستیم با انجام کارهایی ساده هم قدرت پی بی ان را افزایش بدهیم و هم گوگل را فریب بدهیم. اما در حال حاضر گوگل بسیار پیشرفته تر شده و بر روی موضوع pbn بسیار حساس است و جریمه های سنگین اتخاذ می کند.

برای ساخت pbn در سال 2021 لازم است تا فاکتورهایی را رعایت کنیم تا الگوریتم های گوگل متوجه نشوند که داریم چکار می کنیم. البته در بخش پروسه pbn در مورد این باید و نبایدها مفصل نکته گفته ایم اما در این بخش نیز به به برخی از موارد و نکات جدید می پردازیم.

 • دامنه های سایت ها و وبلاگ ها اصلا نباید شبیه هم باشند یا توسط یک شرکت دامنه یا هاستینگ خریداری شده باشند تا گوگل متوجه نشود. استفاده از دامنه های مختلف داخلی ir و خارجی توصیه می شود. همچنین از سایت های داخل و خارج و از شرکت های مختلف و حتی کنترل پنل های متفاوت استفاده کنید.
 • سعی کنید برای pbnهای خود بازدید کسب کنید. برای گوگل خیلی سخت نیست که بفهمد یک سایت بدون بازدید و رتبه که کارش لینک دادن به این و آن است، ممکن است ریگی به کفشش باشد. البته این را نیز در نظر داشته باشید که اگر سایت یا وبلاگ های شما بازدید داشته باشد یک پوان مثبت است به خصوص که اگر بر روی لینک هایی که به سایت اصلی خود می دهید کلیک شود. کلیک کردن بر روی لینک یکی از عامل های مزیت بک لینک هاست. گوگل این را می داند که بک لینک های دستی بازدید و کلیک زیادی نمی خورند پس کمی قدرت آن ها را کاهش داده است اما اگر بفهمد که بر روی بک لینک های شما کلیک می شود، بسیار عالی می شود.

pbn چیست

 • می توانید از ترانسلیت گوگل استفاده کنید و محتواهای خارجی را ترجمه کرده و در سایت قرار بدهید. زحمت این کار کمتر از تولید محتوای یونیک است و گوگل خیلی نمی تواند محتوای ترجمه را پیدا کند پس انجام آن هزینه و وقت کمتری می گیرد. البته سعی کنید که محتواها را به زبان روان ترجمه کنید تا اگر کاربران از سایت شما دیدن می کنند به ذوقشان بر نخورد. به هر حال آن ها گوگل نیستند و فرق ترجمه ماشینی و ترجمه روان را درک می کنند.
 • اصلا به سایت و وبلاگ های PBN لینک ندهید اما لینک های داخلی هر سایت به مطالب خودش بسیار مهم است و یکی از فاکتورهایی است که می تواند ارزش محتوا را بالاتر ببرد.
 • در محتواهایی که می نویسید فاکتورهای سئو محتوا را رعایت کنید، از پلاگین های سئو مانند یوست و رنک مث استفاده کنید و همه پیشنهادهایی که در بخش سئو محتوا به شما می دهند را رعایت کنید تا یک محتوا با نهایت بهینه سازی برای موتورهای جستجو داشته باشید.

هزینه PBN

هزینه PBN یکی از موضوعاتی است که ممکن است دوستان زیادی به آن فکر کنند. اگر می خواهید کار خود را با وبلاگ راه بیاندازید نیازی نیست که بابت آن ها پول بدهید.البته همانظور که گفته شد قدرت PBN وبلاگی از PBNهایی که با سایت انجام می شوند کمتر است.

اما اگر بخواهید سایت بزنید، باید سایت هایی با دامنه، هاست، سایت ساز، قالب و پلاگین های مختلف بسازید که به علت عدم مشابهت آن ها قیمت های بسیار متغیری دارند. برای یک دامنه از 15 تا 1 میلیون تومان هزینه خواهید کرد، هاست های ایران از هاست خارج ارزان تر هستند و هاست دایرکت ادمین از هاست سی پنل ارزان تر هستند و شما باید از همه آن ها استفاده کنید که از سالی 150 هزار تومان تا سالی 1 میلیون تومان هزینه خواهد داشت. سیستم های سایت ساز مطرح رایگان هستند وبرای قالب و پلاگین های ضروری هم حدود 200 هزار تومان کنار بگذارید. با اوصاف هر سایت به صورت میانگین نزدیک 1 میلیون تومان سالیانه هزینه خواهند داشت. اما اگر کار خود را به خوبی و با استراتژی انجام بدهید، خیلی بیشتر از چیزی که خرج کرده اید سود می کنید.

به جز هزینه های طراحی و ساخت سایت، هزینه تولید محتوا نیز وجود دارد که اگر بخواهید خودتان این کار را انجام بدهید مجبورید روزانه 1 تا 2 ساعت وقت بگذارید ولی اگر می خواهید تولید محتوای با هزینه انجام بدهید، از هر 1000 کلمه 20 هزار تومان آغاز شده و تا 150 هزار تومان نیز ادامه خواهد داشت.

آیا استفاده از pbn ضروری است؟

خیر. معمولا از pbn ها به منظوربالا بردن سایت در کلمات کلیدی سخت و بسیار سخت استفاده می شود و لازم نیست که برای هر کلمه ای که شاید بالا آوردن ان زیاد سخت نباشد از روش پی بی ان استفاده کنید چون همانطور که در بخش هزینه pbn گفته شد این تکنیک هزینه برو به علاوه زمان بر و نیازمند استراتژی است که نهایت بازخورد را بدهد. به جای آن بهتر است از سایر روش های لینک بیلدینگ مانند رپورتاژ آگهی و روش های دستی ساخت بک لینک مانند وبلاگی، پروفایل، انجمن و غیره استفاده کنید که وقت و هزینه خیلی کمتری از شما می گیرد و می توانید با ساخت همان بک لینک ها پیشرفت خوبی را شاهد باشید و رتبه های خوبی را کسب کنید.

آموزش ساخت PBN

شما تا این قسمت از مقاله به صورت کلی با مفهوم PBN آشنا شدید. ما در این قسمت از مقاله قصد داریم که به صورت عملی، آموزش ساخت PBN را به شما آموزش دهیم. به نکاتی که در این بخش گفته می‌شود به دقت توجه کنید و در صورت نیاز نیز می‌توانید از آن نت برداری کنید.

اولین گام برای شما تحقیق کلمات کلید می‌باشد

شما در گام اول باید بدانید که قرار است سایت خود را روی چه کلمه کلیدی بالا بیاورید. سپس در گام بعد برای این موضوع برنامه ریزی کنید که تا چه میزان این کلمه برای سایت شما ورودی خواهد داشت. شما باید به این موضوع فکر کنید که تا چه میزان می‌توانید کلمات کلید سایت خود را بهینه انتخاب کنید.

به این نکته توجه داشته باشید که شما باید گام اول خود را به بهترین روش ممکن انجام دهید. چرا که بخش قابل توجه موفقیت شما برای ساخت PBN به همین موضوع ارتباط دارد.

دومین گام برای شما انتخاب پلتفرم مناسب برای وبلاگ خواهد بود

زمانی که شما یک کلمه کلیدی مناسب پیدا کردید، می‌توان گفت که بخش قابل توجهی از ساخت PBN را انجام داده‌اید. حال باید به دنبال یک پلتفرم مناسب برای راه اندازی و استارت کار خود باشید. اولین گزینه در پیش روی شما این است که از سرویس‌های وبلاگدهی موجود استفاده کنید. به عنوان مثال می‌توانید از بلاگفا، بیان، رز بلاگ و… استفاده کنید. به این نکته توجه داشته باشید که اعتبار پلتفرم شما اندکی در این موضوع مهم است.

ممکن است که بخواهید خودتان یک سایت مستقل برای این موضوع راه اندازی کنید. در این صورت شما می‌توانید از قالب وردپرس برای این موضوع استفاده کنید. به این نکته توجه داشته باشید که در حالت اول شما اعتبار بسیار بالایی نخواهید داشت و سئو آن نیز بسیار برای شما با اهمیت نخواهد بود. اما در حالت دوم زمانی که شما یک سایت مستقل راه اندازی می‌کنید. اعتبار سایت شما به صورت قابل توجه‌ای افزایش پیدا می‌کند. از طرفی به این موضوع نیز توجه داشته باشید که حالت دوم نیاز به سرمایه گذاری بیشتری خواهد داشت.

سومین گام شما برای راه اندازی اولین گره PBN  خواهد بود

اگر شما از روش اول برای ساخت PBN استفاده کرده‌اید. در این صورت شما نیاز به یک سرویس وبلاگدهی رایگان برای اولین گره PBN خواهید داشت. ما با توجه به بررسی‌های صورت گرفته سایت بیان برای این کار مناسب است و شما می‌توانید از آن استفاده کنید. برای راه اندازی اولین گره خود مراحل زیر را انجام دهید.

 1. یک نام دامنه، شامل ترجمه انگلیسی کلمه کلیدی خود انتخاب کنید.
 2. مشخصات اولیه را به صورت ساده و برا اساس موضوع کار خود بنویسید
 3. سعی کنید اولین محتوای خود بالای 500 کلمه بنویسد و از یک فرد متخصص نیز در این مسیر کمک بخواهید. به این نکته دقت داشته باشید که به هیچ وجه به سایت اصلی خود لینک ندهید.

به این نکته دقت داشته باشید که اگر شما به دنبال افزایش ترافیک سایت خود می‌باشید. بهتر است که در ابتداء با نیت ایجاد PBN محتوا و سایت وبلاگ ثانویه را ایجاد نکنید.

در نهایت پس از دو ماه فعالیت در آپدیت PBN خود سعی کنید که لینک اصلی به سایت خود را ایجاد کنید. این کار را به صورت پیوسته و برنامه ریزی شده انجام دهید. به این نکته نیز توجه داشته باشید شما باید از محتوای واقعا با کیفیت برای این موضوع استفاده کنید.

زمانی که صحبت از PBN می‌شود، گوگل اندکی میزان حساسیت خود را افزایش می‌دهد. سعی کنید برای این که بتوانید یک به ترافیک مناسب دست پیدا کنید به صورت آهسته و پیوسته این کار را انجام دهید. در نهایت اگر قصد شما ساخت سایت جدید نیز است باید سعی کنید که از این روش برای آن استفاده کنید.

سخن پایانی

در این مطلب سعی داشتیم تا به صورت کاملا مفصل شما را با این روش لینک بیلدینگ قدرتمند که استفاده از آن سال های سال است باعث افزایش رتبه چشمگیر سایت ها می شود، آشنا کنیم. همچنین نکاتی گفته شد که مطمئنا انجام دادن آن می تواند به شما کمک کند تا PBN خود را راه اندازی کنید. امیدواریم که از این مطلب استفاده و لذت کافی برده باشید. اگر سوالی داشتید، در بخش کامنت ها متظرتان هستیم.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
17 types of marketing campaigns to inspire your next creative project

17 نوع کمپین دیجیتال مارکتینگ برای ایده به پروژه خلاقانه بعدی شما

آنچه در این پست میخوانید اجزای یک کمپین تبلیغاتی و بازاریابی موفق17 نوع نمونه کمپین بازاریابی1. کمپین آگاهی از برند2….

بیشتر بخوانید
10 Tips for Using Video Content on Your E-Commerce Website

10 نکته برای استفاده از محتوای ویدیویی در وب سایت فروشگاهی

آنچه در این پست میخوانید 10 نکته برای استفاده از محتوای ویدیویی در وب سایت فروشگاه آنلاین شما1. فیلم های…

بیشتر بخوانید
Social Media Marketing

7 راه برای افزایش فروش خود با بازاریابی در شبکه های اجتماعی در سال 2024

آنچه در این پست میخوانید 7 راه برای افزایش فروش خود با بازاریابی شبکه های اجتماعیمخاطبان خود را پیدا کنیدافزایش…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره شرکت طراحی سایت پرانتز

شرکت طراحی سایت پرانتز یک شرکت معتبر و حرفه‌ای در زمینه طراحی و توسعه وبسایت‌ها در شهر کرمان است. این شرکت با برخورداری از تیمی مجرب و متخصص در زمینه طراحی وبسایت، به ارائه خدماتی با کیفیت و برتر در حوزه طراحی سایت می‌پردازد. از ابتدای تأسیس، هدف اصلی این شرکت ارائه راهکارهای بهینه و با کیفیت در زمینه ساخت و توسعه وبسایت‌های سازگار با اصول سئویی بوده است.