هدف جستجو یا search intent چیست؟ - آژانس دیجیتال مارکتینگ پرانتز

هدف جستجو یا search intent چیست؟

search intent and seo a quick guide

تعریف Search intent یا هدف جستجو

هدف جستجو (همچنین به عنوان هدف کاربر شناخته می شود) دلیلی است که کاربر یک پرس و جو خاص را در موتور جستجو تایپ می کند. این نشان دهنده آن است که کاربر با جستجوی خود در تلاش برای رسیدن به هدف خود است، خواه یافتن پاسخی برای یک سؤال، جستجوی یک وب سایت خاص، خرید یک محصول یا کاوش در یک موضوع.
فرض کنید شخصی «بهترین غذای سگ» را در گوگل جستجو کرده است.
آنها سعی نمی کنند به یک صفحه خاص حرکت کنند. و نمی خواهند محصول خاصی بخرند. (حداقل الان نه.)
آنها می خواهند قبل از خرید تحقیقات خود را انجام دهند.
این بدان معناست که کلمه کلیدی دارای هدف تجاری است و ما می توانیم از این دانش برای تنظیم محتوای خود برای هدف گیری بهتر این کلمه کلیدی استفاده کنیم.

چرا هدف جستجو در سئو مهم است؟

هدف اصلی موتورهای جستجو (مانند گوگل) ارائه نتایج مرتبط برای کاربران است. بنابراین درک هدف جستجو می تواند بر توانایی شما برای رتبه بندی در نتایج جستجو تأثیر بگذارد.
گوگل تلاش زیادی را برای تفسیر هدف جستجوهای مورد استفاده انجام داده است.
بنابراین اگر می خواهید در گوگل رتبه بندی کنید، باید مطمئن شوید که صفحات شما هدف جستجوی کلمات کلیدی مورد نظرشان را برآورده می کند.
گوگل به هدف جستجو اهمیت می دهد.
پاسخ کوتاه این است: هدف جستجو برای گوگل یک هدف اولیه است که به نوبه خود آن را به یک هدف اولیه برای SEO ها تبدیل می کند. زمانی که کاربر یک عبارت خاص را جستجو می‌کند و اطلاعات نامربوطی پیدا می‌کند، سیگنالی به Google ارسال می‌کند که احتمالاً هدف مورد نظر مطابقت ندارد.

برای مثال، اگر کاربری «چگونه یک وب‌سایت بسازیم» را جستجو کند و تعداد زیادی از صفحات محصول برای پلتفرم‌های CMS و سایت‌های میزبانی به او نشان داده شود، بدون کلیک روی چیزی، جستجوی دیگری را امتحان می‌کند. این یک سیگنال به گوگل است که هدف آن نتایج منعکس کننده قصد جستجوگر نیست.

دسترسی خود را در مراحل قیف گسترش دهید

وقتی صحبت از راه اندازی یک کسب و کار و ایجاد یک استراتژی بازاریابی محتوای موفق به میان می آید، نمی توانم به اندازه کافی بر اهمیت به خاطر سپردن هدف جستجو تاکید کنم، و اجازه دهیم که آن نیروی محرکه محتوایی باشد که ایجاد می کنید و چگونه آنها را ایجاد می کنید.
و اینکه چرا این خیلی مهم است؟ هرچه محتوای شما برای اهداف جستجوی مختلف خاص تر باشد، می توانید به کاربران بیشتری دسترسی داشته باشید و در مراحل مختلف قیف از کسانی که هنوز نام تجاری شما را کشف می کنند تا کسانی که به دنبال لید شدن هستند، می توانید شانس خود را برای دستیابی به همه آنها با تمرکز تلاش خود بر روی هدف جستجوی منطبق افزایش دهید.

شما می توانید رتبه بندی را بهبود بخشید

از آنجایی که فاکتورهای اصلی رتبه‌بندی گوگل مربوط بودن، اعتبار و رضایت کاربر است، به راحتی می‌توان نقاط را به هم متصل کرد و دید که چگونه هدف‌یابی کلمه کلیدی خود را با هدف جستجوی آینه‌ای می‌تواند رتبه‌بندی کلی شما را بهبود بخشد.

ارتباط (Relevance): این به رفتار کاربر شما مربوط می شود. اگر آنها اطلاعات مورد نظر خود را در سایت شما بیابند، احتمال اینکه در عرض چند ثانیه به Google برگردند و نتیجه متفاوتی را

بررسی کنند (pogo-sticking) کمتر است. هنگامی که محتوای شما با هدف جستجو مرتبط باشد، تفاوتی در KPIهایی مانند نرخ کلیک و نرخ پرش مشاهده خواهید کرد.

اعتبار(Authority): در حالی که بسیاری از اعتبار یک سایت به بک لینک ها مرتبط است، همچنین مهم است که یک استراتژی پیوند داخلی قوی ایجاد کنید که به گوگل سیگنال می دهد “من محتوای زیادی دارم که تمام زوایا و اهداف پیرامون این موضوع را پوشش می دهد” تا رتبه خوبی کسب کند. علاوه بر این، می‌توانید با ایجاد محتوای ارزشمند پیرامون موضوعاتی که برند شما به آن‌ها آشنایی کامل دارد، اعتبار و دیده شدن برند را افزایش دهید و اهداف مختلف را برآورده کند.

رضایت کاربر(User satisfaction): آیا محتوایی که ایجاد می کنید ارزش ارائه می دهد و به مخاطبان شما مرتبط است؟

انواع هدف جستجو

در حالی که عبارات جستجوی بی پایانی وجود دارد، فقط چهار هدف اصلی جستجو وجود دارد:

اطلاعاتی Informational
تحقیق ترجیحی/تجاری Preferential/Commercial Investigation
معامله ای Transactional
ناوبری Navigational

اکنون ممکن است فکر کنید، همه اینها خوب است، اما آنها برای محتوای من چه معنایی دارند؟ خوشبختانه، من هر یک را با عبارات مثالی که نشان دهنده هدف هستند، تجزیه کرده ام. با این حال، به خاطر داشته باشید که جستجوها باینری نیستند، بسیاری از آنها در بیش از یک دسته قرار می گیرند.

اطلاعاتی یا Informational

همانطور که حدس زده اید، جستجوهایی با هدف اطلاعاتی از سوی کاربرانی انجام می شود که به دنبال … اطلاعات هستند! این می تواند به صورت یک راهنما، یک دستور العمل یا یک تعریف باشد. این یکی از متداول ترین اهداف جستجو است، زیرا کاربران می توانند به دنبال پاسخ برای تعداد بی نهایت سوال باشند. گفته می شود، همه اصطلاحات اطلاعاتی سؤال نیستند. کاربرانی که صرفاً عبارت «بیل گیتس» را جستجو می کنند، به احتمال زیاد به دنبال اطلاعاتی درباره بیل گیتس هستند.
مثال ها:
چگونه یک تخم مرغ را بجوشانیم
دهانه چیست
روت بادر گینزبورگ
مسیرهای فرودگاه JFK

تحقیق ترجیحی/تجاری یا Preferential/Commercial Investigation

قبل از اینکه کاربران برای خرید آماده شوند، تحقیقات تجاری خود را شروع می کنند. این زمانی است که آنها از جستجو برای بررسی بیشتر محصولات، مارک ها یا خدمات استفاده می کنند. آنها مرحله اطلاعاتی تحقیق خود را پشت سر گذاشته اند و تمرکز خود را به چند گزینه مختلف محدود کرده اند. کاربران در اینجا اغلب محصولات و برندها را با هم مقایسه می کنند تا بهترین راه حل را برای آنها بیابند.

توجه: این جستجوها اغلب شامل عبارات محلی غیر مارکی مانند “بهترین مغازه بدنسازی در نزدیکی من” یا “برترین رستوران سوشی نیویورک” هستند.
مثال ها:
سمراش در مقابل موز
بهترین خدمات میزبانی وب سایت
بررسی Squarespace
وردپرس یا wix برای وبلاگ

معامله ای یا Transactional

جستجوگران تراکنش به دنبال خرید هستند. این می تواند یک محصول، خدمات یا اشتراک باشد. در هر صورت، آنها ایده خوبی از آنچه به دنبال آن هستند دارند. از آنجایی که کاربر در حال حاضر در حالت خرید است، این شرایط معمولاً دارای مارک هستند. کاربران دیگر در مورد محصول تحقیق نمی کنند، آنها به دنبال مکانی برای خرید آن هستند.
مثال ها:
لیوان یتی بخرید
کیف های لویی ویتون را بخرید
فروش تاپ های بالا وانت

ناوبری Navigational

این جستجوگران به دنبال پیمایش به یک وب‌سایت خاص هستند و اغلب جستجوی سریع در Google آسان‌تر از تایپ کردن URL است. کاربر همچنین ممکن است از URL دقیق مطمئن نباشد یا به دنبال یک صفحه خاص باشد، به عنوان مثال. یک صفحه ورود به این ترتیب، این جستجوها معمولاً نام تجاری یا وب سایت هستند و می توانند شامل مشخصات اضافی برای کمک به کاربران برای یافتن یک صفحه دقیق باشند.

مثال ها:
ورود به Spotify
فریاد زدن
سئو مبتدی MOZ
مقطر U

نحوه تعیین هدف جستجو

اصلاح کننده های کلمه کلیدی را در نظر بگیرید
همانطور که در بالا به اختصار اشاره کردیم، اصلاح‌کننده‌های کلیدواژه می‌توانند شاخص‌های مفیدی برای هدف جستجو باشند. اما فقط دانستن اصطلاحات کافی نیست، ممکن است از خود بپرسید، وقتی صحبت از تحقیق کلمات کلیدی می شود، چگونه این اصطلاحات را پیدا می کنید؟
خوشبختانه، طیف وسیعی از ابزارهای قابل اعتماد تحقیق کلمات کلیدی برای استفاده وجود دارد. ویژگی‌های فیلتر آنها در اینجا بسیار مفید خواهد بود، زیرا می‌توانید اصطلاحاتی را که شامل اصلاح‌کننده‌ها یا عبارات خاصی هستند فیلتر کنید.
علاوه بر این، می توانید کلمات کلیدی را با ویژگی SERP فیلتر کنید. برای مثال، با در نظر گرفتن هدف اطلاعاتی، می‌توانید کلمات کلیدی را که برای پنل‌های دانش، سؤالات مرتبط و قطعه‌های ویژه رتبه‌بندی می‌شوند، فیلتر کنید.

SERP ها را بخوانید

روش دیگر برای تعیین هدف جستجو، تحقیق در مورد SERP است. کلمه کلیدی مورد نظر خود را در نوار جستجو تایپ کنید و ببینید گوگل چه چیزی را ارائه می کند. احتمالاً می‌توانید از روی انواع نتایج تشخیص دهید که گوگل مرتبط‌ترین هدف جستجو را برای هر عبارت می‌داند.
بیایید نگاهی دقیق تر به نتایج جستجو برای هر نوع هدف بیندازیم.

نتایج SERP برای هدف اطلاعاتی

همانطور که در بالا ذکر شد، کلمات کلیدی اطلاعاتی دارای نتایج SERP هستند که اطلاعات فشرده را ارائه می دهند. اینها شامل گرفتن دانش، تکه‌های برجسته و سؤالات مرتبط است. نتایج برتر به احتمال زیاد نتایج ارگانیک هستند و شامل ویکی‌پدیا، فرهنگ لغت یا پست‌های وبلاگ آموزنده هستند.

نتایج SERP برای هدف تحقیق ترجیحی/تجاری

هدف ترجیحی از این نظر مشابه است که نتایج ممکن است شامل یک قطعه برجسته باشد، اما آنها همچنین نتایج پولی را در بالای SERP شامل می‌شوند. نتایج همچنین احتمالاً به جای اطلاعات موضوعی، اطلاعاتی در مورد مارک های جستجو شده ارائه می دهد.

در مثال زیر، نتایج ارگانیک ویژگی‌های محصول را بین میزبان‌های سایت رقیب مقایسه می‌کند، نه اینکه توضیح دهد میزبان‌های سایت چیست و چگونه کار می‌کنند.

نتایج SERP برای قصد تراکنش

SERP های تراکنشی از ساده ترین ها برای شناسایی هستند. آنها معمولاً با نتایج پولی و/یا نتایج خرید، چرخ فلک‌های خرید و نظرات پیشرو هستند. نتایج ارگانیک عمدتاً صفحات محصول از خرده‌فروشان آنلاین و آجر و ملات هستند و بسته به جستجو، می‌توانند نقشه‌های مکان‌هایشان را نیز شامل شوند.

نتایج SERP برای هدف ناوبری

از آنجایی که کاربران با هدف ناوبری از قبل می دانند که به دنبال کدام وب سایت هستند، این نتایج معمولا مرتبط ترین صفحه را در بالا نشان می دهد: به عنوان مثال. اگر کاربر «Spotify» را جستجو کند، صفحه اصلی Spotify اولین نتیجه خواهد بود، در حالی که صفحه ورود اولین موقعیت را برای «ورود به Spotify» خواهد داشت.
بسته به جستجوی خاص، ویژگی‌های اضافی مانند پیوندهای سایت، کارت‌های دانش، و داستان‌های برتر نیز ممکن است وجود داشته باشد.
به تصویر کامل نگاه کنید
به خاطر داشته باشید که اصطلاحات اغلب بیش از یک هدف جستجو دارند، بنابراین نگاه کردن به کلمات کلیدی یا SERP به ندرت برای تعریف واقعی آن کافی است. با این حال، استفاده از این رویکرد کل نگر شما را به برجسته ترین هدف نزدیکتر می کند.
همچنین مهم است که توجه داشته باشید که SERP ها فرار هستند، بنابراین در حالی که یک کلمه کلیدی ممکن است برای یک هدف در این ماه رتبه بندی کند، ممکن است ماه آینده تغییر کند.

نحوه بهینه سازی برای هدف جستجو

متادیتا و نوع محتوا را با هدف مطابقت دهید
شما تحقیقات خود را انجام داده اید و می دانید که کدام کلمات کلیدی را با چه صفحاتی هدف قرار می دهید. اکنون زمان بهینه سازی است. یک مکان ثابت برای شروع، ابرداده صفحات شما است –- تگ عنوان، H1 و H2 خود را به روز کنید تا هدف گذاری کلمه کلیدی خاص شما را منعکس کند. برای افزایش نرخ کلیک، سعی کنید از برچسب عنوان خود با مقداری کپی سریع (بدون ایجاد طعمه کلیک) استفاده کنید.

رقابت را بررسی کنید

مانند اکثر مسابقات، ایده خوبی است که برندگان فعلی را قبل از رویداد مشخص کنید. بنابراین، قبل از شروع به ایجاد صفحات جدید یا قالب بندی مجدد محتوای موجود، به صفحات با رتبه برتر نگاهی بیندازید و سوالات زیر را از خود بپرسید:
چگونه فرمت می شوند؟
لحن آنها چیست؟
کدام نکات را پوشش می دهند؟
چه چیزی را از دست داده اند؟
اکنون می توانید از پاسخ های خود برای ایجاد بهترین و مرتبط ترین محتوا در مورد موضوع استفاده کنید.

قالب بندی محتوا برای ویژگی های مرتبط SERP

همانطور که از ویژگی‌های SERP به عنوان سرنخ برای هدف جستجو استفاده کردید، می‌توان از آنها برای اطلاع‌رسانی قالب‌بندی و محتوای صفحات خود نیز استفاده کرد. برای مثال، اگر قطعه برجسته حاوی یک لیست شماره‌دار باشد، می‌توان گفت که Google از آن قالب برای آن عبارت قدردانی می‌کند و به آن پاداش می‌دهد.
به همین ترتیب، اگر SERP سؤالات مرتبط را برمی گرداند، حتماً به آن سؤالات به طور واضح و مختصر در محتوای خود پاسخ دهید.

نکات کلیدی

هنگام ایجاد محتوای سئو بر اساس هدف جستجو، حتما موارد زیر را در نظر داشته باشید:

قبل از بهینه سازی محتوا، هدف جستجو را درک کنید
هنگام کشف اصطلاحات جدید، از اصلاح کننده های خاص در تحقیقات کلمات کلیدی خود استفاده کنید
از SERP ها برای تعیین قالب بندی بهینه و گزینه های محتوا استفاده کنید
هر بار محتوای ارزشمند و با کیفیت ارائه دهید
ایجاد محتوای بهینه شده سئو برای اهداف جستجوی خاص ساده است، اما آسان نیست. این دستورالعمل ها را دنبال کنید و به خوبی می توانید محتوای مورد نیاز کاربران را در قالبی که می خواهند ارائه دهید.

ارائه شده در سایت پرانتز

منابع: MOZ | semrush

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!

460 کلمه جادویی در تولید محتوا +PDF

آنچه در این پست میخوانید این جزوه آموزشی شامل 460 کلمه در دسته بندی های زیر است : این جزوه…

بیشتر بخوانید
10 Best FREE Image Optimization Tools for Image Compression

10 ابزار رایگان بهینه سازی تصویر برای فشرده سازی

آنچه در این پست میخوانید بهینه سازی تصویر چیست؟10 ابزار رایگان بهینه سازی تصویر1. TinyPNGویژگی های کلیدی TinyPNG:2. Optimizillaویژگی های…

بیشتر بخوانید
SMS Marketing: 10X your eCommerce sales with SMS

بازاریابی پیامکی: فروش آنلاین خود را با پیامک 10 برابر کنید (2024)

آنچه در این پست میخوانید بازاریابی پیامکی چیست؟ظهور بازاریابی پیامکی در فضای آنلاینچرا بازاریابی پیامکی موثر است؟تعامل افزایش یافته با…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره شرکت طراحی سایت پرانتز

شرکت طراحی سایت پرانتز یک شرکت معتبر و حرفه‌ای در زمینه طراحی و توسعه وبسایت‌ها در شهر کرمان است. این شرکت با برخورداری از تیمی مجرب و متخصص در زمینه طراحی وبسایت، به ارائه خدماتی با کیفیت و برتر در حوزه طراحی سایت می‌پردازد. از ابتدای تأسیس، هدف اصلی این شرکت ارائه راهکارهای بهینه و با کیفیت در زمینه ساخت و توسعه وبسایت‌های سازگار با اصول سئویی بوده است.