آموزش کامل مایکروسافت کلریتی (Microsoft Clarity) - آژانس دیجیتال مارکتینگ پرانتز

آموزش کامل مایکروسافت کلریتی (Microsoft Clarity)

Microsoft Clarity Analytics

مایکروسافت کلریتی چیست؟

Microsoft Clarit ، یک ابزار تجزیه و تحلیل وب سایت که می تواند به شما کمک کند تا فروش و تجربه کاربری را بهبود بخشید. شاید شنیده باشید که همکاران یا کارشناسان مارکتینگ در مورد Microsoft Clarity صحبت می کنند. اما سوال این است که کلریتی چیست و چگونه کار می کند؟
Microsoft Clarity یک ابزار تجزیه و تحلیل رفتار کاربر و اشکال زدایی وب سایت است که شبیه هیچ ابزار دیگری نیست.

کاری که Clarity انجام می دهد این است که بینش هایی در مورد نحوه تعامل کاربران با سایت ارائه می دهد و آن را کاملاً از سایر ابزارهای تحلیلی از جمله Google Analytics متفاوت می کند.
در مورد ویژگی‌های مختلف، محدودیت‌ها، اینکه چرا رقیب Google Analytics نیست و چگونه می‌توانید از Microsoft Clarity بهترین استفاده را ببرید در ادامه توضیح می دهیم.

تجزیه و تحلیل تجربه کاربری

سایر ابزارهای تحلیلی بر مواردی مانند گزارش ترافیک، کلمات کلیدی، محبوبیت صفحه و غیره تمرکز می کنند.
Microsoft Clarity بر تجربه کاربر تمرکز دارد تا بینشی در مورد نحوه تعامل کاربران با سایت خود کسب کنند. داده‌های رفتار کاربر به کارشناسان کمک می‌کند تا زمینه‌هایی را برای بهبود، پیدا کردن اشکالات صفحه وب، و بینش در مورد تبدیل‌ها، در میان بسیاری از آپشن های مفید دیگر، شناسایی کنند.
Microsoft Clarity حتی یادگیری ماشینی(machine learning) و مؤلفه‌های هوش مصنوعی(AI) عمیق را در پس‌زمینه فراهم می‌کند که به طور خودکار بر اساس الگوهای ایجاد شده توسط رفتارهای کاربر وب‌سایت آنالیز می‌کند. این بینش ها را به عنوان پیشنهادهایی برای بررسی و ردیابی بیشتر ارائه می دهد. با Clarity، می توانید الگوهای تعامل کاربر را در بخش های مختلف صفحات جداگانه ببیند و می تواند جلسات کاربر را پخش کند تا نحوه تعامل کاربران با صفحات وب را بیاموزد.
با بیش از 25 فیلتر به راحتی می توانید مشکلات کاربران را برای رفع اشکال وب سایت یا کشف آنچه برای تکرار آن تجربه در صفحات دیگر کار می کند، به صفر برسانید. همه این بینش‌ها توسط Microsoft Clarity در زمان واقعی ارائه می‌شوند.

Microsoft Clarity در مقابل Google Analytics

اگر Google Analytics دارید، ممکن است تعجب کنید که آیا به Microsoft Clarity نیاز دارید یا خیر. برخی معتقدند که چون هر دو سرویس تحلیلی هستند، ممکن است بین این دو همپوشانی وجود داشته باشد. Microsoft Clarity بینش عملی در مورد نحوه تعامل کاربران با صفحات وب ارائه می دهد. Microsoft Clarity رقیب Google Analytics نیست. در واقع Google Analytics را تا حدی تکمیل می‌کند که می‌توانید Google Analytics را به Clarity متصل کنید و حتی با استفاده از داده‌های وارد شده، تحلیل رفتار کاربر بیشتری را به دست آورید. با این حال، واقعاً هیچ مقایسه ای بین Google Analytics و Microsoft Clarity وجود ندارد زیرا آنها کارهای بسیار متفاوتی انجام می دهند. گوگل آنالیتیکس اطلاعاتی در مورد الگوهای ترافیک ارائه می دهد و مایکروسافت کلریتی بینش عملی در مورد نحوه تعامل کاربران با صفحات وب ارائه می دهد.

رعایت حریم خصوصی

اگرچه Microsoft Clarity رفتار کاربر را در وب‌سایت ردیابی می‌کند، Clarity کاملاً با الزامات حریم خصوصی GDPR اروپا و CCPA کالیفرنیا مطابقت دارد.

تاثیر مایکروسافت کلریتی بر سرعت صفحه

جاوا اسکریپت Microsoft Clarity به صورت ناهمزمان بارگیری می شود و به گفته مایکروسافت، بر عملکرد وب سایت تأثیر نمی گذارد.

مایکروسافت می گوید:

«بازدیدکنندگان سایت شما هیچ تفاوتی در سرعت یا عملکرد سایت تجربه نخواهند کرد. Clarity JavaScript ناهمزمان است بنابراین زمان بارگذاری صفحه را کاهش نمی دهد.

آیا Microsoft Clarity محدودیت ترافیک دارد؟

هیچ محدودیتی برای میزان ترافیک قابل اندازه گیری توسط Clarity وجود ندارد. برخلاف سایر ابزارهای نقشه حرارتی و تجزیه و تحلیل که محدودیت ترافیکی را برای نسخه های رایگان ابزارهای خود اعمال می کنند، مایکروسافت هیچ محدودیتی بر اساس ترافیک اعمال نمی کند.

به گفته مایکروسافت:

«هیچ محدودیتی در تعداد سایت‌ها در هر حساب وجود ندارد. می تواند برای پشتیبانی از بزرگترین وب سایت ها مقیاس شود.
Clarity بیش از 1petabyte داده از بیش از 100 میلیون کاربر در ماه را پردازش می کند. همچنین محدودیت ترافیکی در این سایت ها وجود ندارد.»

ویژگی های مایکروسافت کلریتی

ویژگی های اصلی Microsoft Clarity عبارتند از:
نقشه های حرارتی(Clarity Heatmaps)
ضبط های جلسه(Session Recordings)
بینش کلریتی(Clarity Insights)

نقشه های حرارتی Clarity Heatmaps

Clarity Heatmaps دو نوع داده را ارائه می دهد:

1. Click Heatmaps

روی نقشه های حرارتی کلیک کنید:
سطح های تعاملی بخش های مختلف یک صفحه وب را نشان می دهد.
محل کلیک کردن افراد (از جمله عناصر صفحه غیرقابل کلیک) را نشان می دهد.
و ایده ای ارائه کنید که کدام عناصر صفحه برای اکثر بازدیدکنندگان سایت مهم هستند.
داده های نقشه حرارتی را می توان برای یک صفحه یا برای گروهی از صفحات نشان داد.
این داده‌ها را می‌توان بیشتر اصلاح کرد و با فیلترهایی تقسیم‌بندی کرد تا مشخص شود و ببینید کاربران مختلف چگونه روی عناصر صفحه وب کلیک می‌کنند.

Microsoft Clarity Analytics

2. Scroll Heatmaps

نقشه‌های حرارتی اسکرول نشان می‌دهد که کاربران تا چه اندازه در یک صفحه وب جستجو می‌کنند. مانند سایر ویژگی‌های Clarity، فیلترها را می‌توان برای Scroll Heatmap اعمال کرد تا ببیند کاربران مختلف چگونه در یک صفحه حرکت می‌کنند؛ برای مثال بر اساس بروزر یا دیوایس.

داده‌های Scroll Heatmap فوق‌العاده مفید است زیرا می‌تواند نشان دهد که کاربران قبل از کلیک بر روی یک فراخوان تا چه حد در حال گشتن هستند. نقشه‌های حرارتی اسکرول همچنین می‌توانند به شناسایی اینکه آیا کاربران به یک تماس برای اقدام یا اطلاعات مهم دست نمی‌یابند، کمک می‌کنند. اگر کاربران به محتوای خاصی دسترسی ندارند و بدون تبدیل از سایت خارج می‌شوند، داده‌های نقشه حرارتی پیمایش نشان می‌دهند که در چه نقطه‌ای کاربران در سایت شما ضمانت می‌کنند.

داده های نقشه حرارتی قابل اجرا

Clarity Heatmaps را می توان با فیلترهایی مانند منابع ترافیک، دستگاه ها و مرورگرها تقسیم کرد تا الگوهای نمایش داده شده توسط بازدیدکنندگان مختلف را شناسایی کند. داده‌های نقشه حرارتی برای اشکال‌زدایی مشکلات صفحه وب با شناسایی مکان‌هایی که کلیک می‌کنند، درک بهتر تجربه کاربر، و شناسایی مکان‌هایی که کاربران درنگ می‌کنند مفید است. به‌علاوه، با نشان دادن مکان‌هایی که کاربران هستند و کلیک‌ نمی‌کنند، به بهبود تبدیل‌ها کمک می‌کند.

مهمترین کیفیت ویژگی Clarity Heatmaps کمک به بهبود تبدیل است زیرا اکثر سایت‌ها یک عمل تبدیل دارند و می‌خواهند کاربران آن را انجام دهند، چه کلیک کردن روی یک تبلیغ، خرید یک محصول، کلیک کردن روی پیوند وابسته یا ثبت نام برای خبرنامه Clarity Heatmap به رفع اشکال مشکلات تبدیل و بهبود آنها کمک می کند. اطلاعات موجود در Clarity Heatmaps را نیز می توان با دیگران در شرکت شما و با مشتریان به اشتراک گذاشت. هیچ محدودیت ترافیکی برای ویژگی Clarity Heatmap وجود ندارد، که آن را به یک ویژگی جذاب برای کارشناسان با ترافیک زیاد و کسانی که شروع به کار می کنند تبدیل می کند.

Session Recordings

ضبط سشن ها کلریتی یک ویژگی است که سفر کاربر ها را در وب‌سایت ضبط و پخش می‌کند. این نشان می‌دهد که چگونه کاربران با ناوبری سایت، تماس‌ها برای اقدام، ویژگی‌های جستجو و سایر عناصر درون صفحه تعامل دارند. ضبط سشن ها به ناشران نشان می‌دهد که جستجو و پیوندهای سایت به کاربران کمک می‌کنند محتوای مورد نظر خود را پیدا کنند و همچنین می‌توانند نشان دهند که چه عواملی در صفحه کار نمی‌کنند، مانند اقدام به عمل.

Microsoft Clarity Analytics

ضبط‌ سشن می‌تواند rage clicks، dead clicks، برگشت سریع و اسکرول بیش از حد را شناسایی کنند.

Rage Clicks

کلیک‌های خشم(Rage) بخش‌هایی از یک صفحه وب را نشان می‌دهند که ممکن است زمانی که کاربر انتظار دارد تعاملی نباشد. کلیک معمولی خشم زمانی مشخص می شود که کاربر به طور مکرر روی یک المنت صفحه وب مانند یک پیوند، دکمه یا تصویر کلیک می کند. به عنوان مثال، اگر پیوندی کار نمی کند زیرا صفحه به طور کامل بارگیری نشده است یا تصویری شبیه یک پیوند به نظر می رسد اما اصلاً یکی نیست. کلیک‌های Rage توسط Clarity برجسته می‌شوند تا به قسمت‌هایی از تجربه کاربر اشاره کنند که نشان‌دهنده ناامیدی کاربر از صفحه وب است.

Dead Clicks

کلیک مرده زمانی اتفاق می افتد که یک المنت تعاملی در مدت زمان معقولی پاسخ نمی دهد یا اصلاً پاسخ نمی دهد. این نیز نشانه ای از ناامیدی کاربر است.

Quick Backs

بازگشت سریع زمانی است که کاربر از سایت شما به سایت دیگری کلیک می کند اما سپس برمی گردد.
مایکروسافت نشان می‌دهد که این نقطه داده به‌روزرسانی می‌شود تا سایت مبدا را نیز در بر گیرد، به طوری که زمانی که کاربر از یک صفحه در یک سایت به صفحه دیگری در همان سایت کلیک می‌کند و سپس به صفحه اصلی باز می‌گردد، ضبط می‌کند که نشان دهنده نارضایتی از صفحه است.

Excessive Scrolling

ضبط‌ سشن ها همچنین می‌توانند چیزی را که مایکروسافت «پیمایش بیش از حد» می‌نامد را آشکار کند. اسکرول بیش از حد زمانی است که Clarity تشخیص می‌دهد که بازدیدکننده سایت با الگوی غیرعادی بالا و پایین می‌رود که نشان‌دهنده تجربه کاربری ضعیف است. این نقطه داده می تواند نشان دهد که کاربر آنچه را که انتظار دارد پیدا کند، پیدا نمی کند و احتمالاً بازدیدکنندگان سایت را به روش دیگری ناامید می کند، به اندازه ای که باعث می شود آنها سایت را ترک کنند.

Clarity Session Recordings داده های ارزشمندی را ارائه می دهد که می تواند به افزایش فروش، کلیک های وابسته، کلیک های تبلیغاتی و رضایت بازدیدکنندگان سایت کمک کند. یکی از ویژگی های مفید Session Recordings این است که این داده را می توان با مرورگر، کمپین و 23 فیلتر دیگر تقسیم بندی کرد.
ضبط‌های Clarity Session یک راه قدرتمند برای به دست آوردن بینش در مورد رفتار کاربر و بهبود عملکرد صفحه وب و وب‌سایت است.

Microsoft Clarity Analytics

جدول زمانی سشن، که در تصویر بالا نشان داده شده است، مانند فیلمی از تعامل کاربر با یک صفحه است. حرکات مکان نما نشان داده شده است.

پنل سشن در سمت چپ به شما اجازه می دهد تا داده ها را فیلتر کنید تا طیف گسترده ای از انواع داده ها را جدا کنید.

سشن مورد نظر که در کادرها مشاهده می شود را می توان انتخاب و مشاهده کرد.
علاوه بر این، می‌توانید روی دکمه فیلترها در بالا کلیک کنید تا تعداد زیادی از انواع داده‌ها مانند دستگاه کاربر و غیره را انتخاب کنید.
با کلیک بر روی دکمه فیلترها یک صفحه وب کامل از فیلترها ایجاد می شود.

Microsoft Clarity Analytics

Clarity Insights

Microsoft Clarity Insights یک ویژگی است که از قدرت Deep AI و الگوریتم‌های یادگیری ماشینی استفاده می‌کند تا به‌طور خودکار داده های عملی را از داده‌های تحلیلی جمع‌آوری‌شده توسط Clarity نشان دهد.

Microsoft Clarity Analytics

Clarity برای ضبط سشن با خطاهای جاوا اسکریپت، rage clicks و dead clicks، همچنین مرورگرها و همچنین گروه های کاربری را برای تماشا شناسایی می کند.
کاربران می توانند گروه ها را برای ردیابی ذخیره کنند.
اسناد Clarity Insights می گوید:

«Clarity Insights مجموعه‌ای از فیلترها و توصیه‌های مبتنی بر یادگیری ماشینی (ML) در مورد محتوایی است که باید برای شما مهم‌تر باشد.
از طریق داشبورد، می توانید بدون نیاز به تجزیه و تحلیل به اقیانوسی از داده های حاصل از تعاملات کاربر در وب سایت، مشاهده کنید.
یک سوال اصلی وجود دارد: اگر Clarity بتواند هر تعامل کاربر را ضبط کند، چگونه می‌تواند جلسات و صفحاتی را که بیشترین اهمیت را دارند نشان دهد؟ یک راه حل از طریق پلتفرم Clarity Insights ارائه می شود.
Clarity Insights بر دهه‌ها تجربه مایکروسافت در علم داده و یادگیری ماشین تکیه دارد تا روندها و الگوهای کلیدی در فعالیت سایت شما را شناسایی کند.
ارائه تجزیه و تحلیل دقیق، در دسترس و فعال یکی از ویژگی های اساسی Clarity است.

Microsoft Clarity Analytics

Adding Microsoft Clarity Analytics To Your Stack

سوال بزرگی که بسیاری دارند این است که آیا باید از Clarity استفاده کنند، با توجه به اینکه قبلاً از یک برنامه تحلیلی دیگر استفاده می کنند. Clarity بینش عملی برای بهبود درآمد وب سایت و تجربه کاربر ارائه می دهد، چیزی که بسیاری از برنامه های تحلیلی ارائه نمی دهند. واضح است که Microsoft Clarity رقیب Google Analytics نیست، بلکه مکمل آن است. بنابراین، می توان گفت که مقایسه این دو مناسب نیست زیرا هر دو مشکلات متفاوتی را حل می کنند. Clarity محصول خوبی است زیرا به کارشناسان کمک می کند تا تبدیل ها و فروش ها و همچنین تجربه کاربری بازدیدکنندگان سایت را بهبود بخشند. کاری که Clarity انجام می دهد این است که به ناشران کمک می کند تا کاستی ها را در سایت(های) خود شناسایی کرده و آنها را بهبود بخشند.
هیچ مدل قیمتی برای Microsoft Clarity وجود ندارد، بدون در نظر گرفتن میزان ترافیک سایت، رایگان است. تنها محدودیت برای Clarity این است که وب‌سایت‌های مالی، دولتی و پزشکی توسط مایکروسافت برای ورود به Clarity توصیه نمی‌شوند.
پاسخ به این سوال که آیا باید از Microsoft Clarity استفاده کنید، جدای از اخطار بالا، به این بستگی دارد که بهبود درآمد و تجربه کاربری بازدیدکنندگان سایت برای شما چقدر مهم است.

منبع: SEJ 

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!

460 کلمه جادویی در تولید محتوا +PDF

آنچه در این پست میخوانید این جزوه آموزشی شامل 460 کلمه در دسته بندی های زیر است : این جزوه…

بیشتر بخوانید
10 Best FREE Image Optimization Tools for Image Compression

10 ابزار رایگان بهینه سازی تصویر برای فشرده سازی

آنچه در این پست میخوانید بهینه سازی تصویر چیست؟10 ابزار رایگان بهینه سازی تصویر1. TinyPNGویژگی های کلیدی TinyPNG:2. Optimizillaویژگی های…

بیشتر بخوانید
SMS Marketing: 10X your eCommerce sales with SMS

بازاریابی پیامکی: فروش آنلاین خود را با پیامک 10 برابر کنید (2024)

آنچه در این پست میخوانید بازاریابی پیامکی چیست؟ظهور بازاریابی پیامکی در فضای آنلاینچرا بازاریابی پیامکی موثر است؟تعامل افزایش یافته با…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره شرکت طراحی سایت پرانتز

شرکت طراحی سایت پرانتز یک شرکت معتبر و حرفه‌ای در زمینه طراحی و توسعه وبسایت‌ها در شهر کرمان است. این شرکت با برخورداری از تیمی مجرب و متخصص در زمینه طراحی وبسایت، به ارائه خدماتی با کیفیت و برتر در حوزه طراحی سایت می‌پردازد. از ابتدای تأسیس، هدف اصلی این شرکت ارائه راهکارهای بهینه و با کیفیت در زمینه ساخت و توسعه وبسایت‌های سازگار با اصول سئویی بوده است.