نحوه نوشتن بریف طراحی وب سایت - آژانس دیجیتال مارکتینگ پرانتز

نحوه نوشتن بریف طراحی وب سایت

create website brief

اگر شما یک وب سایت جدید می خواهید، بهتر است قبل از شروع همکاری درک درستی از نحوه انجام پروژه طراحی سایت داشته باشید. ما در سایت پرانتز سعی داریم این مطلب مفید را باهم بیاموزیم که چگونه یک خلاصه از آنچه می خواهیم را بنویسیم.

خلاصه یا بریف طراحی وب سایت چیست؟

بریف یک سند مکتوب است که به طور کامل شرح مناسبی از مسیر طراحی سایت را توضیح می دهد و جزئیاتی در مورد ملاحظات و محدودیت های مهمی که باید در هنگام طراحی و توسعه یک وب سایت در نظر گرفته شود، ارائه می دهد.

چرا بریف طراحی وب سایت بسیار مهم است؟

بریف امری حیاتی برای انتقال افکار و ایده ها به منظور شفاف سازی پروژه شما است. همچنین می تواند به حل کردن مشکلاتی که در طول فرآیند ظاهر می شوند کمک کند و مسیری واضح را برای خود و تیم ما حفظ می کند. این باعث می‌شود واقعاً به جزئیات بیشتری فکر کنید! هرچه اطلاعات بیشتر باشد، به‌عنوان مشتری به نفع شما خواهد بود. اما به یاد داشته باشید، لازم نیست بریف شما یک مقاله کامل باشد! می دانیم طراحی یک وب سایت عالی از روابط خوب با مشتریان ما ناشی می شود و اگر مطمئن نیستید می توانیم به شما در جهت درست بهترین راهنمایی را کنیم!

به طور خلاصه، یک بریف دقیق:

به کل پروژه شفافیت می دهد
در زمان پروژه صرفه جویی می کند
احتمال فرضیات پرهزینه را کاهش می دهد

بنابراین، شما احتمالاً به این فکر می کنید، چگونه می توانم یک بریف برای طراحی سایتم ایجاد کنم؟ در ادامه مطلب برای درک بهتر از نوشتن یک بریف جامع به شما کمک می کنیم.

1. پیشینه و زمینه کسب و کار شما

گاهی اوقات، ما چیزی در مورد شما نمی دانیم، بنابراین بهتر است با اطلاعاتی در مورد اینکه چه کسی هستید، چه کاری انجام می دهید، و خدمات یا محصولاتی که ارائه می کنید شروع کنید. این برای ما مهم است تا درک درستی از کسب و کار شما داشته باشیم. اطلاعات کلیدی مانند تاریخچه، اندازه، مکان، ارزش‌های شرکت برای درک ما از شما به عنوان یک تجارت بسیار مهم است. ما می‌خواهیم موقعیت فعلی شما را بدانیم و بدانیم به کجا می‌خواهید بروید!

بریف خود را با اطلاعاتی مانند:

سازمان شما چه زمانی تاسیس شد؟ محصولات یا خدمات اصلی که ارائه می دهید کدامند؟
از DNA کسب و کار خود به ما بگویید. به چه چیزی معروف هستید؟ چشم انداز و ماموریت شما چیست؟ چگونه خود را از رقبا متمایز می کنید؟
پیام اصلی که دوست دارید وب سایت شما منتقل کند چیست؟ (اگر استراتژی محتوایی موجود دارید، لطفاً پیام‌های کلیدی خود را از آن استراتژی در اینجا وارد کنید.) مثال‌ها عبارتند از:
ما رهبران بازار در [X] هستیم
ما رهبری فکری را در حوزه‌های [X] و [Y] ارائه می‌کنیم.
ما یک تیم بین المللی [X] متشکل از [Y] داریم
ما در [X] کارشناسان فنی هستیم
ما تخصص گسترده ای داریم که به مشتریان در مورد انواع [X] مشاوره می دهد.

همچنین در این مرحله داشتن یک نقطه تماس اصلی بسیار مفید است. برای ما در پرانتز، آقای طاهری است. آقای طاهری یکی از بنیانگذاران و مدیر پروژه در آژانس ماست و اولین نقطه تماس شما برای هرگونه سوالی است که ممکن است داشته باشید. در اینجا مهم است که اطلاعات بیشتری در مورد کسب وکار خود به ما بدهید. برای مثال، ممکن است وب‌سایت فعلی شما همه خدمات یا محصولاتی را که ارائه می‌دهید ارائه ندهد، ساختار کسب‌وکار شما ممکن است به آنچه که در حال حاضر است تغییر کرده باشد.

2. بودجه و زمان بندی

منظورمان از بودجه شما برای طراحی سایت این است که این فرآیند کاری را درست انجام دهیم. ما می دانیم که هر مشتری بودجه خود را نمی داند یا حتی نمی خواهد به ما بگوید! اما این باعث صرفه جویی در زمان شما به عنوان مشتری و ما توسعه دهندگان در مراحل اولیه می شود تا بتوانیم بفهمیم که آیا بودجه شما برای آنچه می خواهید به دست آورید واقعی است یا خیر. مشخص کردن بودجه خود، حتی تعیین محدوده قیمت، هر چند مبهم، و زمان تخمینی به نوبه خود می تواند قیمت دقیق تری را در پاسخ به شما ارائه دهد. ممکن است سعی کنید وب‌سایت جدید را همزمان با راه‌اندازی محصول جدید، افتتاحیه یا رویداد فصلی راه‌اندازی کنید، بنابراین ما می‌توانیم به شما اطلاع دهیم که آیا دیدگاه شما در یک بازه زمانی خاص واقعی است یا خیر. ما همیشه در حال یافتن راه هایی هستیم که بتوانیم به شما کمک کنیم، به عنوان مثال به جای ساختن یک سایت تجارت الکترونیک کاملا سفارشی، می توانیم با انواع cms کار کنیم زیرا بک اند از قبل ساخته شده است، این باعث صرفه جویی در زمان زیادی می شود.

3. مخاطبان هدف

برای ایجاد وب سایتی که اهداف شما را برآورده کند، باید مخاطبان هدف شما را بشناسیم. به طور خاص می خواهیم بدانیم:

مشتری معمولی شما چگونه به نظر می رسد؟
در چه بخش ها و جغرافیایی فعالیت می کنند؟
مشکلات اصلی آنها در هنگام درخواست خدمات شما چیست؟
آیا مخاطبان شما به گروه های خاصی با نیازهای متفاوت تقسیم می شوند (مثلاً مشتریان، کارمندان احتمالی، رسانه ها و مطبوعات)؟
کدام فعالیت کاربر آنلاین را به عنوان “موفقیت” تعریف می کنید؟
نمونه هایی از “موفقیت” می تواند باشد:

یک محصول / اشتراک بخرید
برای یک خبرنامه ثبت نام کنید
با یکی از اعضای تیم خود تماس بگیرید
دسترسی به منابع در یک مرکز دانش
برای رویدادها / وبینارها ثبت نام کنید
فرم درخواست / ثبت نام / پیشنهاد را پر کنید

این در فرآیند ما بسیار مهم است، از تحقیق، طراحی و توسعه، ما دائماً به مخاطبان سایت شما فکر می کنیم و آن را برای آنها طراحی می کنیم. برای چه کسی طراحی می کنیم؟ چه کسانی از وب سایت استفاده خواهند کرد و چرا از آن بازدید می کنند؟ آیا این کاربران دارای ویژگی های خاصی هستند و می خواهید وقتی در سایت شما هستند چگونه فکر و احساسی داشته باشند؟ اگر اطلاعات جامع خاصی از کاربران خود دارید، بسیار عالی است! این می تواند به شکل Google Analytics، Search Console و غیره باشد و به ما در تشخیص رفتار مخاطبان شما کمک کند.

با نگاهی به آینده، نه تنها مخاطبان فعلی بلکه هر مخاطب جدیدی که می خواهید با طراحی وب سایت جدید خود جذب کنید و اینکه مشتری ایده آل شما چگونه به نظر می رسد بسیار مفید است. مخاطبان هدف شما می توانند بر روی جزئیات خاص مانند تایپوگرافی، قرار دادن دکمه های اقدام به عمل (CTA) به اندازه رنگ و تصاویر تأثیر بگذارند.

4. وب سایت فعلی شما

اگر شما یک سایت موجود یا یک سایت قدیمی دارید که سال‌هاست در آن فعالیتی نداشته اید، ما می‌خواهیم خوب و بد آن را بشنویم. چه کار می کند؟ چه چیزی باید بهبود یابد؟ چه عناصری را دوست دارید حفظ کنید؟ خوب است بدانید چرا سایت قدیمی شما دیگر مناسب نیست، بنابراین اطلاع رسانی در این مورد برای ما فوق العاده مفید است.

اگر در حال ساخت یک سایت جدید هستید، می خواهیم بدانیم:

آیا امیدوارید که وب سایت باعث افزایش فروش شود؟ ایجاد آگاهی از برند؟ تولید لید؟
وب سایت از طریق وجود خود از چه عملکرد تجاری پشتیبانی می کند؟
اگر در حال اصلاح یک سایت موجود هستید، دلایل اصلی شما برای این کار چیست؟

آیا سایت موجود دارای تاریخ است؟ آیا مشکلاتی با ترافیک یا حفظ مشتری دارد؟ آیا برای منعکس کردن هویت برند به روز شده نیاز به نوسازی دارد؟
نکات اصلی رنگی که کاربران در وب سایت فعلی توضیح داده اند چیست؟
دوست داشتن و دوست نداشتن اصلی شما در مورد حضور فعلی خود در وب چیست؟
آیا فرآیندهای موجود (مانند صورت‌حساب و مدیریت محتوا) وجود دارد که بتوان آن‌ها را ساده یا بهبود بخشید؟

بیشتر اوقات، برای ما کاملاً واضح است که اینها چیست، اما ممکن است موارد کلیدی وجود داشته باشد که بیشتر یا کمتر به دنبال آنها باشید، به عنوان مثال، CTAهای بیشتر، سرعت بارگذاری بهتر، تجربه کاربری بهتر (UX)، ابزار بهتر مقیاس پذیری، رتبه بهتر در گوگل، این لیست ادامه دارد… اما لطفاً فراموش نکنید که URL را به ما اطلاع دهید.

برای ما بسیار مهم است که انتظارات شما و همچنین نظرات شما را در مورد جنبه های سایت فعلی خود بدانیم. می توانیم بگوییم “آبی” یک رنگ شگفت انگیز است، می توان گفت افتضاح است. برخی از عناصر طراحی ذهنی هستند، بنابراین مایلیم نظرات شما را در ابتدای پروژه بشنویم تا ببینیم آیا در همان مسیر هستیم یا خیر. نگران نباشید، آنها نباید نظرات فنی باشند.

create website brief

5. اهداف اصلی طراحی سایت جدید

پس واضح است که شما به یک دلیل خوب به یک آژانس طراحی وب مراجعه کرده اید، یک وب سایت بزرگ؟! جدا از اینکه عالی به نظر می رسیم، می خواهیم اهداف کلی سایت جدید و چشم انداز شما را بدانیم. آیا می خواهید آگاهی از برند را افزایش دهید؟ افزایش تعامل با مشتری؟ بهبود خدمات آنلاین؟ فروش ایجاد کند؟ تجربه کاربری بهتری را حفظ کنید؟

ناگفته نماند که همه این عوامل تحت تأثیر بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO) قرار دارند، بنابراین برای دستیابی به اهداف خود نباید نادیده گرفته شوند. اگر دانش شما در این زمینه گسترده است یا حتی ممکن است شخصی را در خانه داشته باشید، بسیار عالی است که آنها را در این فرآیند مشارکت دهید. اگر سرنخی ندارید، اشکالی ندارد، می‌توانیم با شما صحبت کنیم. ممکن است قبلاً یک قدم جلوتر باشید و دقیقاً بدانید که با سایت جدید خود چه انتظاری دارید، حتی ممکن است یک نقشه سایت جدید برنامه ریزی کرده باشید – عالی! اهداف سایت جدید شما ممکن است بسیار ساده باشد، اما هنگامی که اهداف وب سایت شما را روشن کردیم، می توانید آن را با ما بسپارید!

6. رقبای وب سایت

ناگفته نماند که شما احتمالاً بازار خود را بهتر از ما می‌شناسید (به هر حال امیدواریم چنین باشد!) اگرچه ما یک مرحله تحقیقاتی کامل در مورد رقبا و صنایع مشابه انجام می‌دهیم، دریافت نظر شما و هر بینشی که ممکن است داشته باشید عالی است. شما باید تصمیم بگیرید، آیا سعی می‌کنید از بین مردم متمایز شوید یا در کنار آن ها باشید؟ هیچ پاسخ درست یا غلطی وجود ندارد، همه اینها به آنچه می خواهید به دست آورید بستگی دارد! کمک به ما در شناخت رقبای خود باعث می شود که بحث در مورد آنها در مراحل اولیه انجام شود. رقبای اصلی شما چه کسانی هستند؟ برای بازدید از وب‌سایت‌های آن‌ها وقت بگذارید و به ما بگویید که فکر می‌کنید چه کاری را درست انجام می‌دهند و چه کاری را اشتباه انجام می‌دهند. آیا از رنگ ها متنفرید؟ آیا عاشق تایپوگرافی هستید؟ آیا چیدمان صفحه سایت شما را سردرد می کند؟ ممکن است قسمت‌ یا عملکرد کلیدی در سایت‌های آنها وجود داشته باشد که بخواهید آنها را در سایت خود بگنجانید.

7. ویژگی های وب سایتی که دوست دارید

نگاه کردن به سایت های رقبا یا حتی سایت هایی که در صنعت شما فعالیت می کنند محدود نمی شود. ممکن است در حال حاضر لیستی از وب سایت هایی داشته باشید که می خواهید یا عناصر خاصی از آنها را دوست دارید. ما دوست داریم آنها را ببینیم! چند نمونه از سایت‌هایی را که دوست دارید ذکر کنید و توضیح دهید که چرا، برای مثال، طرح‌های رنگی، پیمایش یا عناصر تعاملی خاص. یک وب سایت موفق از نظر شما چگونه به نظر می رسد؟

همچنین مهم است که سعی کنید «ظاهر و احساس» آنچه را که می‌خواهید با سایت جدید خود به دست آورید، توصیف کنید، و این ممکن است به سایت‌های دیگر ارجاع داده شود. سعی کنید و توصیف کنید که چه عناصری را دوست دارید. به عنوان مثال، ارجاع به نایکی یا اپل به عنوان یک طرح و ساده و تمیز، AirBnB برای رنگ، یا GoDaddy برای تایپوگرافی. هرچقدر دوست دارید با جزئیات بیان کنید، ما جزئیات را دوست داریم.

8. محتوای وب

خوب است زودتر به این فکر کنید که چگونه می خواهید سایت جدید خود را پر کنید، این را تا آخر رها نکنید! آیا محتوای جدید سایت را ارائه خواهید کرد؟ آیا از محتوای موجود استفاده می کنید؟ آیا قبلاً تصاویر، عکاسی یا ویدیوهایی دارید؟ اگر پاسخ به موارد بالا است، خیر! ما می دانیم که این یک کار دشوار است و می توانیم به شما در این امر کمک کنیم! از پیدا کردن عکاسی محصول، محتوا ‌نویسی، عکاسی، فیلمبرداری و تصویرسازی، ما می‌توانیم کل این فرآیند را برای شما انجام دهیم. ما متوجه شدیم که تأخیرهای زیادی در ایجاد یک وب سایت در ارتباط با ایجاد محتوا و تغییرات است، بنابراین پیدا کردن اینکه چه کسی و چگونه این کار را در ابتدا انجام می‌دهد ایده خوبی است تا اجازه دهید کل فرآیند به آرامی انجام شود.

9. برندسازی و بازاریابی

سایت شما باید توسعه دهنده برند شما باشد، بنابراین ما به هر دستورالعملی که باید به آن پایبند باشیم توجه زیادی داریم. اگر محدود به رنگ‌های برند، لوگو و فونت خاص هستید، به ما اطلاع دهید! اگر بتوانید اطلاعات نام تجاری خود و فایل های منبع مرتبط لوگوی خود را (ترجیحا در فرمت AI، EPS یا SVG) در اختیار ما قرار دهید، عالی است.

بخشی از طراحی یک وب سایت شامل جهت گیری برند است – حتی اگر نیاز به حفظ یک لوگو داشته باشید، می توانیم ظاهر و احساس برند شما را از طریق رنگ، تایپوگرافی و غیره تغییر دهیم. طراحی با مجموعه ای از نگاه های تازه و بدون محدودیت. تا کجا می توانیم برند شما را پیش ببریم؟ آیا به دنبال به روز رسانی رنگ های برند خود هستید؟ آیا ویژگی خاصی دارید که می خواهید از آن استفاده کنید، به عنوان مثال. تصاویر، عکاسی و غیره؟ ما نباید نام تجاری شما را در طراحی وب فراموش کنیم، اما این بسیار مهم است و می تواند در سایر سیستم عامل های شما، به صورت آنلاین و آفلاین، منتشر شود. حتی بهتر از آن، ما برندسازی را به عنوان بخشی از خدمات خود در پرانتز ارائه می دهیم، بنابراین اگر یک تغییر نام تجاری کامل و طراحی وب است که به دنبال آن هستید، مطمئناً می توانیم در آن بخش به شما کمک کنیم.

10. فنی

تشریح هر گونه الزامات فنی خاصی که دارید یا باید بدانیم برای جلوگیری از هرگونه تاخیر در فرآیند بسیار مهم است. لیستی از قابلیت هایی که می خواهید در وب سایت تهیه کنید. به عنوان مثال، آیا سایت شما نیاز به ادغام با هر سیستم دیگری مانند پایگاه داده مشتری دارد؟ آیا سایت شما باید چند زبانه باشد؟ آیا نیاز به ادغام نقشه موقعیت دارید؟ آیا به عملکرد پرداخت آنلاین نیاز دارید؟ آیا به سیستم حسابداری خاصی متصل هستید؟ موارد زیادی وجود دارد که باید در نظر بگیرید که ممکن است برای شما بی‌اهمیت باشد، اما برای ما بزرگ باشد، به‌ویژه در نظر گرفتن عملکردهای خاص در توسعه. برای کمک به ارائه دقیق ترین پیشنهاد ممکن، باید دامنه را واقعاً روشن کنیم!

11. پشتیبانی وب سایت

همچنین خوب است بدانید که پس از ساخت سایت چقدر به کمک نیاز دارید. وب سایت شما از تعداد زیادی کد، تصاویر، فایل ها و پوشه ها تشکیل شده است، بنابراین آنها به جایی برای پشتیبانی قوی نیاز دارند، اینجاست که هاست وارد می شود! آیا به میزبانی وب نیاز دارید؟ آیا مالک یا دامنه هستید یا می خواهید یکی را خریداری کنید؟ فکر می کنید چه مقدار پشتیبانی یا نگهداری مداوم برای سایت مورد نیاز است؟ چه چیزی ممکن است برای حرکت رو به جلو به کمک نیاز داشته باشید؟ (که ما به آن Prantez Support می گوییم) یا Organic SEO Services.

هر مشتری متفاوت است، برخی از آنها در این سفر جدید هستند و قبلاً وب سایتی ایجاد نکرده اند. برخی از مشتریان تیم های بازاریابی محتوای داخلی دارند که از سایت مراقبت می کنند و فقط به پشتیبانی فنی نیاز دارند. و برخی از مشتریان از ما می خواهند که همه چیز را مدیریت کنیم و به طور مداوم بهبودهایی را برای بهبود رشد پیشنهاد کنیم. لطفاً آنچه را که می خواهید یا بودجه ماهانه/سالانه ای که باید با آن کار کنید به ما اطلاع دهید، و ما می توانیم به شما اطلاع دهیم که چه چیزی برای آن قابل دستیابی است.

نظرات نهایی در مورد بریف طراحی وب سایت

نوشتن بریف فرآیندی زمان بر است، اما ضروری است. وقتی ایده ها و اهداف خود را به وضوح با طراح در میان می گذارید، نه تنها ایده ای از آنچه که قرار است بسازند به آنها می دهید، بلکه یک تابلوی بی طرفانه نیز به دست می آورید. این زمانی مفید می شود که در مورد آنچه می خواهید به انجام برسانید صحبت می کنید، و آنها می توانند بازخورد بدهند یا سؤالاتی بپرسند که ممکن است از دست داده باشید. تا زمانی که طراح مختصر و بودجه باشد، مطمئناً وب سایتی دارید که نه تنها نیازهای شما را برآورده می کند، بلکه از آنها فراتر می رود.

امیدوارم این راهنمای بریف به درخواست شما در مورد یک قالب مختصر طراحی وب سایت کمک کرده باشد. بله، این اطلاعات زیاد هستند، اما امیدواریم که بتواند به شما در نوشتن بریف طراحی وب سایت کمک کند! به طور خلاصه، هر چه بتوانید اطلاعات بیشتری را در اختیار آژانس طراحی وب سایت پرانتز خود قرار دهید، سریعتر پاسخ دقیقی دریافت خواهید کرد و هزینه و زمان بندی دقیق تر خواهد بود. اگر هنوز مطمئن نیستید یا فقط به کمک نیاز دارید، در پرانتز با راهنمایی بهتر برای درک دیدگاه شما آشنا هستیم. فقط یک پیام برای ما ارسال کنید، ما بسیار خوشحال خواهیم شد که به شما کمک کنیم!

سوالات متداول

نوشتن بریف وب سایت چقدر طول می کشد؟

معمولاً 2 تا 3 هفته طول می کشد تا یک خلاصه وب سایت دقیق تهیه کنید. هرچه خلاصه شما دقیق تر باشد، بعداً در مرحله تعیین محدوده پروژه می توانید در زمان بیشتری صرفه جویی کنید.

بریف سایت چقدر باید باشد؟

خلاصه وب سایت باید حداقل 4 تا 10 صفحه داشته باشد و موضوعات زیر را پوشش دهد:

درباره شرکت
اهداف پروژه
مخاطب هدف
بررسی رقیب
دامنه و ویژگی های وب سایت
مسئولیت های پروژه
الزامات قانونی و فنی
جدول زمانی پروژه
گفتنی است، خلاصه هایی به اندازه دو صفحه و به اندازه 80 صفحه دریافت کرده ایم! هرچه پروژه شما پیچیده تر باشد، احتمالاً می خواهید جزئیات بیشتری را به خلاصه اضافه کنید.

هدف از ایجاد بریف وب سایت چیست؟

هدف از خلاصه وب سایت تعیین اهداف و الزامات کلیدی یک پروژه توسعه وب است به طوری که یک فروشنده وب آینده نگر بتواند با پیشنهاد پروژه دقیق، هزینه های پروژه و زمان بندی را مشخص کند.

منابع

madebyshape | heliosdesign

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!

460 کلمه جادویی در تولید محتوا +PDF

آنچه در این پست میخوانید این جزوه آموزشی شامل 460 کلمه در دسته بندی های زیر است : این جزوه…

بیشتر بخوانید
10 Best FREE Image Optimization Tools for Image Compression

10 ابزار رایگان بهینه سازی تصویر برای فشرده سازی

آنچه در این پست میخوانید بهینه سازی تصویر چیست؟10 ابزار رایگان بهینه سازی تصویر1. TinyPNGویژگی های کلیدی TinyPNG:2. Optimizillaویژگی های…

بیشتر بخوانید
SMS Marketing: 10X your eCommerce sales with SMS

بازاریابی پیامکی: فروش آنلاین خود را با پیامک 10 برابر کنید (2024)

آنچه در این پست میخوانید بازاریابی پیامکی چیست؟ظهور بازاریابی پیامکی در فضای آنلاینچرا بازاریابی پیامکی موثر است؟تعامل افزایش یافته با…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره شرکت طراحی سایت پرانتز

شرکت طراحی سایت پرانتز یک شرکت معتبر و حرفه‌ای در زمینه طراحی و توسعه وبسایت‌ها در شهر کرمان است. این شرکت با برخورداری از تیمی مجرب و متخصص در زمینه طراحی وبسایت، به ارائه خدماتی با کیفیت و برتر در حوزه طراحی سایت می‌پردازد. از ابتدای تأسیس، هدف اصلی این شرکت ارائه راهکارهای بهینه و با کیفیت در زمینه ساخت و توسعه وبسایت‌های سازگار با اصول سئویی بوده است.