استراتژی بازاریابی محتوا (Content marketing) چیست؟

Content Marketing Strategy

بازاریابی محتوا ایجاد و توزیع محتوای ارزشمند و مرتبط است. هدف رشد، مشارکت و حفظ مخاطبان را به دنبال دارد. یک استراتژی بازاریابی محتوا که به خوبی اجرا شده باشد، یک راه عالی برای تبلیغ برند شما است. بازاریابی محتوا یک استراتژی بلندمدت است که بر ایجاد روابط قوی با مخاطبان هدف شما از طریق ارائه مداوم محتوای با کیفیت بالا و مرتبط که آموزش می‌دهد و در نهایت به فروش می‌رساند، تمرکز دارد.
محتوای شما باید ارزش زیادی ایجاد کند که وقتی یک مشتری بالقوه محصولی را برای خرید انتخاب می کند، شما اولین کسی باشید که به او فکر می کند و مرجعی باشید که بیشتر به آن اعتماد دارد. برخلاف تبلیغات یکباره، بازاریابی محتوا نشان می دهد که شما واقعاً به مشتریان خود اهمیت می دهید. این کلید موفقیت استراتژی است. امروزه، بیش از هر زمان دیگری، مردم می خواهند احساس کنند که مهم هستند. اکنون دنیا پر سر و صداتر است و حفظ توجه و اعتماد مصرف کنندگان با ارزش ترین منبع یک بازاریاب است.
و در حالت ایده آل، زمانی که لحظه خرید مشتریان فرا می رسد، کسب و کار خود را متمایز کنید. بیایید به این بپردازیم که استراتژی بازاریابی محتوا چیست و چگونه می توان آن را ساخت.

استراتژی بازاریابی محتوا چیست؟

استراتژی بازاریابی محتوا برنامه سطح بالای شما جهت ایجاد و توزیع محتوا برای رشد مخاطبان و رسیدن به اهداف مختلف تجاری است. برخی از نمونه های بازاریابی محتوا عبارتند از:

پست های وبلاگ
ایمیل ها
خبرنامه ها
پست های رسانه های اجتماعی
پادکست ها
کتابهای الکترونیکی
فیلم ها

هدف ارسال پیام درست به مشتریان فعلی و بالقوه است.

برنامه محتوا که گاهی اوقات به عنوان “تقویم محتوا” نامیده می شود، یک برنامه مکتوب است که به شما کمک می کند تا برنامه توزیع خود را مدیریت کنید.

اکنون که تعاریف بازاریابی محتوا را از سر راه برداشته ایم، بیایید در مورد اینکه چرا در وهله اول داشتن یک برنامه بازاریابی محتوا مهم است صحبت کنیم.

Content Marketing Strategy

چرا بازاریابی محتوا مهم است؟

از بسیاری جهات، بازاریابی محتوا کانال کامل جذب مشتری است. ترافیک را هدایت می کند، اعتماد ایجاد می کند، قدرت شما را افزایش و درآمد ایجاد می کند.
مطمئناً تبلیغات پرداخت به ازای کلیک (PPC) می تواند ترافیک و درآمد ایجاد کند. رسانه های اجتماعی می توانند برای قرار دادن برند شما به عنوان یک مرجع استفاده شوند. اما فقط بازاریابی محتوا به شما کمک می‌کند تا به یک سری از اهداف بازاریابی دست پیدا کنید، بدون اینکه در وهله‌ی اول به عنوان یک امر فروش مطرح شوید. بازاریابی محتوا بسیار مهم است و بسیار خوب عمل می کند، زیرا افراد را در طول قیف فروش جذب می کند. می‌توانید از بازاریابی محتوا برای جذب کاربران در بالای قیف، قبل از اینکه حتی به خرید فکر کنند، استفاده کنید.
در بسیاری از موارد، یک قطعه محتوای عالی لحظه ای است که رابطه شما با مشتری آغاز می شود و این محتوا در هر مرحله از سفر مشتری با آنها همراه خواهد بود. این خوب است، اما اگر این تلاش ها درآمدزایی نداشته باشد، همه چیز بیهوده است. با این حال، این مورد در مورد بازاریابی محتوا صدق نمی کند. به همین دلیل است که 82 درصد از بازاریابان هنوز به طور فعال در بازاریابی محتوا سرمایه گذاری می کنند.

سایر مزایای طرح بازاریابی محتوا عبارتند از:

دیده شدن بیشتر آنلاین: هرچه به طور مداوم پست ارسال کنید، مشتریان بیشتری می توانید جذب کنید. محتوای آموزشی و مفیدی ارائه دهید که به نکات نیازمندی های کاربران بپردازد.
لید‌های بیشتر: از آنجایی که یک استراتژی بازاریابی محتوای خوب باعث افزایش ترافیک می شود، می تواند منجر به جذب مشتری نیز شود.
اقتدار بیشتر: هرچه محتوای مفیدتری در طول زمان به اشتراک بگذارید، افراد بیشتری در جایگاه شما را به عنوان یک شخصیت معتبر خواهند دید.
تعامل بیشتر با مشتری: مشتریان وفادار اغلب مشتریان تکراری هستند. با کسانی که به آنچه به اشتراک می گذارید نظر می دهند یا به آن پاسخ می دهند تعامل داشته باشید.
بودجه بیشتر: اگر بتوانید موفقیت بازاریابی خود را ثابت کنید، احتمالاً درخواست بودجه بازاریابی بیشتر در آینده آسان تر خواهد بود.
بازاریابی محتوا یک تاکتیک است که کارایی آن ثابت شده است. همچنین، مزیت رقابتی را فراهم می کند. نگاهی بی اندازیم به آنچه دیتا ها در مورد بازاریابی محتوا می گویند:
کسب و کارهای دارای وبلاگ 67 درصد بیشتر از سایر شرکت ها لید می گیرند.
67 درصد از بازاریابان (B2B) می گویند بازاریابی محتوای B2B باعث افزایش تعامل و تعداد لید هایی می شود که تولید می کنند.
88 درصد از مردم برای متقاعد کردن آنها به خرید یک محصول یا خدمات، به ویدیوهای مارک دار اعتبار می دهند.
بازاریابی محتوا از بسیاری جهات به کسب و کارها سود می رساند. هنگامی که به درستی انجام شود، یک استراتژی بازاریابی محتوای موثر می تواند:
افزایش دید آنلاین یک استراتژی محتوا می تواند به شما کمک کند تا مشتریان و بازدیدکنندگان وب سایت بیشتری را جذب کنید، به خصوص زمانی که مردم به طور مداوم به دنبال راه حل هایی برای رفع نیازهای خود هستند. ارائه محتوای آموزشی و آموزنده در مورد موضوعی که آنها به آن علاقه دارند می تواند به شما کمک کند تا دید آنلاین را از طریق وب سایت یا حساب های رسانه های اجتماعی خود افزایش دهید.
وقتی از بازاریابی محتوا برای هدایت ترافیک استفاده می شود، می توانید لیدها را افزایش دهید. از آنجایی که آموزش مشتریان باعث ایجاد اعتماد می شود و به آنها کمک می کند تا با خرید از شما احساس راحتی بیشتری کنند، می توانید لید های بیشتری ایجاد کنید و شروع به توسعه روابط با خریداران بالقوه کنید.
افزایش وفاداری در بازاریابی و تجارت ضروری است زیرا هر چه مشتریان شما وفادارتر باشند، خریدهای تکراری بیشتری انجام خواهند داد. ارائه محتوایی که به مصرف‌کنندگان اطلاع می‌دهد می‌تواند به آنها کمک کند تا به برند شما اعتماد کنند و شما را به عنوان یک رهبر فکری ببینند.
قدرت کسب وکارتان را بهبود بخشید. توسعه محتوا برای بهبود قدرت و تبدیل شدن به یک رهبر فکری در صنعت شما ایده آل است. محتوا نه تنها به شما در ایجاد اعتماد کمک می کند، بلکه می تواند برند شما را به عنوان معتبرترین در یک موضوع خاص قرار دهد.
بازاریابی محتوا چگونه عمل می کند
کسب‌وکار شما می‌تواند از بازاریابی محتوا برای جذب لید‌ها استفاده کند، وقتی کسی در حال تحقیق در مورد محصولی است، محصول یا خدمات شما را مورد بررسی قرار دهد و خرید کند.
برای استفاده موثر از آن، باید محتوای مناسب را در هر مرحله از چرخه فروش ارائه دهید، از آگاهی تا توجه به خرید. اگر این موضوع پیچیده به نظر می رسد، نگران نباشید: رویکرد به محتوا به این روش در واقع فرآیند را ساده می کند.

مرحله آگاهی

در اولین مرحله از فرآیند فروش، محتوای شما باید بر روی دغدغه های اصلی مخاطبان تمرکز کند. نوشتن در مورد نکات حساس، چالش ها و سوالات آنها بهترین شانس را برای درگیر شدن با آنها به شما می دهد. محتوا در مرحله آگاهی باید آموزشی و راهنمایی باشد. فروش خود را برای مراحل بررسی و بسته شدن ذخیره کنید.
بهترین محتوا برای این مرحله شامل مقالات، پست‌های وبلاگ، کتاب‌های الکترونیکی، ویدئوها و خبرنامه‌ها است.
مثال ها:
یک رستوران یک پست وبلاگی درباره نحوه برنامه ریزی یک منو برای جشن فارغ التحصیلی در بهار می نویسد.
یک شرکت دوچرخه‌گردی ویدیوی کوتاهی با موضوع «3 راه برای انتخاب دوچرخه‌سواری مناسب» ایجاد می‌کند.
یک شرکت معماری یک کتاب الکترونیکی به نام «سوالاتی که قبل از استخدام معمار باید پرسید»

مرحله بررسی

در مرحله بررسی، محتوا باید ترکیبی از اطلاعات مفید و بازاریابی را ارائه دهد. باید به خواننده آموزش دهد که به دنبال چه ویژگی‌ها یا عملکردهایی باشد و چگونه ویژگی‌های مختلف نیازهای آنها را برطرف می‌کند. البته، محتوای شما باید به سمت چیزی باشد که کسب و کار شما ارائه می دهد.
بهترین محتوا برای این مرحله شامل مطالعات موردی، مقالات راهنما، ویدیوهای راهنما و چک لیست یا کاربرگ است.
مثال ها:
یک شرکت سیستم تلفن مبتنی بر فضای ابری چک لیستی با عنوان «8 روش برای بهبود خدمات مشتری تلفن شما» ایجاد می کند که ویژگی ها و عملکردهایی را که خدمات عالی به مشتریان را امکان پذیر می کند، شرح می دهد.
یک شرکت محوطه سازی مطالعات موردی در مورد “بزرگترین اشتباهاتی که اکثر مردم هنگام استخدام یک منظره ساز مرتکب می شوند” ایجاد می کند.
یک شرکت پذیرایی، مطالعات موردی رویدادهای موفق را با تمرکز بر مزایایی که ارائه می‌دهند، ارائه می‌کند، مانند «چگونه آلرژی‌های غذایی را در تکرار بعدی خود برطرف کنیم» یا «چگونه اطمینان حاصل کنیم که کیترینگ شما از رسپی همیشگی استفاده می‌کند».

مرحله تصمیم نهایی

زمانی که مشتری به خرید نزدیک است، بازاریابی محتوا نقش مهمی ایفا می کند. در این مرحله، می‌توانید روی فروش تمرکز کنید، تا زمانی که به دنبال این هستید که چرا بهترین انتخاب هستید نه اینکه خدمات یا محصولات شما چقدر عالی هستند.
پیام اصلی شما در اینجا باید تخصص، دانش و مزایای متمایز کننده آنچه می فروشید باشد.
بهترین محتوا برای این مرحله: مطالعات موردی، محتوای تولید شده توسط کاربر، راهنمای خریدار، ویدئو محصول، گزارش تحقیق
مثال ها:
یک شرکت مشاوره یک گزارش تحقیقاتی ایجاد می‌کند که ثابت می‌کند کسب‌وکارهایی که در برنامه‌ریزی استراتژیک، ارزیابی‌های افراد خارجی و سایر خدمات مشارکت می‌کنند، که بر اساس خدماتی که ارائه می‌دهد رشد بیشتری را تجربه می‌کنند.
یک آژانس طراحی ویدئوهای کوتاهی ایجاد می کند که تنوع کار خود را در صنایع مختلف نشان می دهد تا تخصص متنوع خود را نشان دهد.
یک متخصص ارتودنسی بیماران را تشویق می کند تا در مورد تجهیزات پیشرفته و خدمات درجه یک خود توضیحاتی ارائه دهند.

7 مرحله برای ایجاد یک استراتژی محتوای کامل

برنامه ریزی بلند مدت به شما امکان می دهد چالش ها را پیش بینی کنید و منابع را به طور موثر تخصیص دهید.
این هفت مرحله را دنبال کنید تا استراتژی بازاریابی محتوای خود را توسعه و پیاده سازی کنید تا به اهداف تجاری خود برسید.
برنامه و هر یادداشت مهمی را مستند کنید تا بتوانید با سهامداران مهم به اشتراک بگذارید. این می تواند روی یک اسلاید، سند Google، صفحه گسترده یا قالب دیگری باشد که برای مدل کسب و کار شما مناسب است.

مرحله 1: مخاطبان خود را تعیین کنید

بهترین نقطه شروع برای هر طرح بازاریابی محتوا، تعیین مخاطب هدف شماست. شخصیت های خریدار پایه استراتژی شما را تشکیل خواهند داد. اما به خاطر داشته باشید که مخاطبان شما فقط از خریداران تشکیل نمی شوند. مخاطبان شما همچنین شامل افرادی می‌شوند که مدت‌ها قبل از خرید، با برند شما ارتباط برقرار می‌کنند. بنابراین، توزیع محتوایی که مشتریان بالقوه را قبل از شروع سفر خریدار جذب کند، ضروری است.
ابتدا آنها را با محتوای مفیدی که آموزش می دهد یا سرگرم می کند به دنیای برند خود بکشانید. در مرحله بعد، محتوایی را دنبال کنید که نشان می‌دهد چگونه می‌توانید در زمانی که آن‌ها آماده اقدام هستند کمک کنید.
برای دریافت اطلاعات در مورد مخاطبان خود، می توانید از ابزاری مانند Market Explorer استفاده کنید.

Content Marketing Strategy

دسته بندی بازار خود را تجزیه و تحلیل کنید. یا با تجزیه و تحلیل دامنه خود “رقبا را بیابید”. سپس، مکان خود را تنظیم کنید و روی «تحقیق در بازار» کلیک کنید.
گزارش «Audience» را بیابید تا مخاطبان بازار خود را با جزئیات ببینید. مانند جمعیت شناسی، اجتماعی-اقتصادی، و ترجیحات رسانه های اجتماعی تبدیل شدن به یک منبع ارزشمند اطلاعات می تواند به شما کمک کند تا جامعه ای از حامیان برند بسازید که آگاهی از برند شما را افزایش دهند.

Content Marketing Strategy

ردبول نمونه‌ای عالی از برندی است که برای مخاطبان و نه خریداران محتوا تولید می‌کند. رسانه های متعلق به ردبول روی محصول آن تمرکز نمی کنند. این شامل موضوعاتی است که مخاطب به آنها علاقه مند است، مانند ورزش های سخت و تجربیات یک بار در زندگی.
شما به راحتی می توانید مخاطبان هدف را شناسایی کنید، افراد جوان و ماجراجو با سبک زندگی فعال. این محتوا به مخاطب کمک می کند تا با نام تجاری خود آشنا شود و وفاداری را تشویق می کند که فراتر از خرید نوشیدنی های آنها است. Red Bull اهمیت ادغام داستان برند شما را در هر قطعه محتوا و هر پیامی که به مخاطبان شما ارسال می شود را نشان می دهد. ماموریت خود، جایی که ایستاده اید و چرا محتوا را در وهله اول به اشتراک می گذارید، به خاطر بسپارید.

نقشه همدلی

نقشه همدلی یک ابزار مشارکتی است که برای تجسم آنچه در مورد یک کاربر یا شخصیت خاص می دانید استفاده می شود. هدف آن ایجاد درک مشترک از نیازهای کاربر و کمک به تصمیم گیری است. نقشه های همدلی به چهار قسمت تقسیم می شوند: می گوید، فکر می کند، انجام می دهد و احساس می کند. مثل این:

Content Marketing Strategy

نقشه های همدلی زمانی بهترین عملکرد را دارند که داده های واقعی از کاربران داشته باشید. نظرات خود را بخوانید، برچسب های مربوط به برند خود را در رسانه های اجتماعی جستجو کنید.
در اینجا نحوه پر کردن هر قسمت آمده است:
«می‌گوید»: باید شامل نقل قول‌های کاربر به‌لفظ از نظرات، مصاحبه‌ها، انجمن‌ها و غیره باشد.
«فکر می‌کند»: بر اساس تحقیقات پر کردن ستون «می‌گوید»، استنباط کنید که کاربر چه فکر می‌کند اما صدا نمی‌زند. آیا آنها از تجربه خود ناراحت هستند؟ یا با یک محصول گیج شده اید؟
“انجام می‌دهد”: اقداماتی که کاربر انجام می دهد (به دلیل تجربه کاربری ضعیف سایت را ترک می کند، برای مقایسه قیمت ها خرید می کند و غیره)
“احساس می‌کند”: وضعیت عاطفی کاربر. به عنوان مثال، اگر آنها سایت شما را به دلیل تجربه کاربری ضعیف ترک کنند، احتمالاً ناامید شده اند.
هنگامی که نقشه همدلی خود را پر کردید، از استنباطات خود برای رسیدن به اهداف خاص استفاده کنید. بگویید مشتریان شما تا حد زیادی از اینکه نمی توانند اطلاعات خاصی را در وب سایت شما پیدا کنند ناامید هستند. این باید استراتژی محتوای آینده شما را مشخص کند. با اتخاذ دیدگاه مشتریان خود، می توانید عقب نشینی کنید و تجربیات آنها را بر اساس آنچه می گویند، فکر می کنند، انجام می دهند یا احساس می کنند، بهبود بخشید.

مرحله 2: عملکرد محتوای تاریخی را تجزیه و تحلیل کنید و اهداف بازاریابی محتوای خود را تعیین کنید

قبل از ایجاد محتوا، مهم است که اهداف بازاریابی محتوای خود را مشخص کنید.

نحوه شروع به این صورت است:

اهداف تجاری و بازاریابی سطح بالای شرکت خود را در نظر بگیرید. به عنوان مثال، ممکن است بخواهید به راه حل شماره 1 برای بهبود مدیریت زمان تبدیل شوید و یک هدف درآمد بازاریابی مشخصی برای امسال داشته باشید. در نظر بگیرید که چگونه محتوا می تواند به این اهداف بزرگتر کمک کند. در این صورت چه نوع محتوایی کاربران جدیدی را به همراه خواهد داشت؟ معیارهای بازاریابی محتوا را که برای شما مهم هستند شناسایی کنید. موفقیت در اعداد چگونه خواهد بود؟ معیارهای موفقیت را برای هر قسمت از محتوایی که قصد ایجاد و اشتراک گذاری دارید، تعریف کنید. ممکن است برای هر هدف معیارهای اولیه و ثانویه داشته باشید:
معیارهای اصلی شما ممکن است درآمد حاصل از بازاریابی محتوا، ترافیک ارگانیک و تعداد لید ها باشد. معیارهای ثانویه شما می تواند رتبه بندی و سهام باشد. برای ایجاد یک معیار، داشبوردهای Google Analytics خود را تجزیه و تحلیل کنید و بررسی کنید که محتوای شما در برابر این اهداف چگونه عمل کرده است. هنگام تعیین اهداف، به یاد داشته باشید که اهداف و برنامه های شما ارتباط تنگاتنگی با بودجه و ظرفیت تیم شما دارد. بنابراین، هنگام تعیین اهداف خود، حتما این را در نظر بگیرید. طبق تحقیقات ما، جذب ترافیک، آگاهی از برند و ایجاد لید همچنان اهداف کلیدی بازاریابی محتوا در سال 2023 باقی مانده است. اما اهداف شما ممکن است بسته به اندازه کسب و کار، صنعت و موارد دیگر متفاوت باشد.
نمونه ای از یک هدف کلی می تواند این باشد:
در سال 2022، ما می خواهیم به افزایش 20 درصدی درآمد ایجاد شده توسط محتوای ارگانیک دست یابیم و 15000 لید واجد شرایط با بودجه 30000 دلار تولید کنیم. به عنوان مثال، در B2B، چرخه فروش بسیار طولانی تر از B2C است. بنابراین هنگام تجزیه و تحلیل عملکرد محتوای شما و تعریف KPIها (شاخص های کلیدی عملکرد) انتساب چند لمسی بهینه تر خواهد بود.

چارچوب های تعیین هدف

بیایید به چند چارچوب هدف گذاری نگاه کنیم که می تواند به شما در تعیین اهداف بازاریابی محتوا کمک کند:
اهداف SMART (ویژه، قابل اندازه گیری، قابل دستیابی، مرتبط، محدود به زمان)
اهداف CLEAR (همکاری، محدود در حجم و مدت، احساسی، قابل درک، قابل اصلاح)
اهداف SMART برای نگه داشتن شما در مسیر و اندازه گیری موفقیت عالی هستند زیرا سخت تر هستند، اما اگر به انعطاف‌پذیری بیشتری نیاز دارید یا در محیطی چابک با تغییر سریع هستید، چارچوب CLEAR ممکن است منطقی‌تر باشد.
اهداف CLEAR به این صورت ارزیابی می شوند:

مشارکتی: اهداف شما کار گروهی را تشویق می کند
محدود: از نظر گستردگی و مدت محدود هستند
عاطفی: آنها الهام بخش و انگیزه تیم شما هستند
قابل درک: آنها به اهداف خرد کوچکتر تقسیم می شوند
قابل بررسی: در صورت نیاز می توان آنها را دوباره تعریف کرد

مرحله 3: محتوای موجود خود را بررسی کنید

ممیزی محتوا فرآیند سازماندهی، تجزیه و تحلیل و بهبود محتوای موجود شما است. این می تواند به شما کمک کند تا از صفحات موجود خود بیشترین بهره را ببرید به این معنی که می توانید منابع را برای ایجاد محتوای جدید ذخیره کنید. برخی از مزایای به روز رسانی محتوا شامل ایجاد ترافیک ارگانیک بیشتر، رتبه بالاتر در موتورهای جستجو و افزایش تعامل است. انجام ممیزی محتوا همچنین به شما این امکان را می دهد که بهتر درک کنید که چه نوع قالب ها و موضوعاتی با مخاطبان شما طنین انداز می شود. در واقع، ۶۱ درصد از شرکت‌هایی که استراتژی‌های بازاریابی محتوای بسیار موفقی دارند، حداقل دو بار در سال ممیزی محتوا را انجام می‌دهند. هنگام ممیزی محتوای خود این سوالات را در نظر داشته باشید:
کدام موضوعات محتوا و کلمات کلیدی بهترین عملکرد را دارند؟
کدام قالب های محتوا بیشترین تعامل و تبدیل را ایجاد می کنند؟
کدام کانال ها بیشترین ترافیک را دارند؟

مرحله 4: یک برنامه تحریریه سطح بالا و تقویم محتوا ایجاد کنید

برنامه ریزی برنامه محتوای خود به شما این امکان را می دهد که منابع خود را به درستی تخصیص دهید و اطمینان حاصل کنید که برای همه کارهای آینده خود زمان دارید.
در اینجا نحوه شروع به کار آمده است:

اقدامات خود را اولویت بندی کنید

اولویت بندی یک عنصر ضروری در برنامه ریزی محتوا است. اولین کاری که باید بعد از انتخاب موضوعات محتوا انجام دهید شناسایی حیاتی ترین وظایف است. یا چیزهایی که به راحتی می توانید تست کنید. شما می توانید به روش های مختلفی اولویت بندی کنید، از جمله موارد زیر:
افزایش ترافیکی بالقوه
ابتدا روی کدام کمپین ها تمرکز می کنید
برای ایجاد کمپین های خود به چه منابعی نیاز دارید
هنگامی که محصولات یا خدمات در حال راه اندازی هستند
بر اساس این اطلاعات، تصمیم بگیرید که کدام کمپین ها، موضوعات و قالب ها باید در برنامه شما قرار بگیرند.

موضوعات مرتبط را بیابید

هنگام انتخاب موضوعات محتوا، تصویر بزرگ را در نظر بگیرید. به عنوان مثال، چه موضوعات بزرگی را می خواهید امسال پوشش دهید؟ فرض کنید شرکتی را اداره می کنید که یک برنامه مدیریت زمان ارائه می دهد. استراتژی بازاریابی محتوای شما ممکن است بر موضوعات سطح بالا مانند بهره وری و تعادل بین کار و زندگی تمرکز کند. این اطلاعات باید از بینش تحقیقاتی مخاطبان شما و همچنین تحقیقات رقابتی باشد. سعی کنید فهرستی از موضوعاتی تهیه کنید که احتمالاً در طولانی مدت مرتبط باقی می مانند. هنگام تصمیم گیری در مورد اینکه آیا موضوعی ارزش پیگیری دارد یا خیر، دو مورد زیر را ارزیابی کنید:
مفید بودن آن برای مخاطبان هدف شما
توانایی آن در تأثیرگذاری بر روی خط پایانی

کلاستر بسازید

کلاستر گروهی از محتوا است که تحت یک موضوع کلی قرار می گیرد که در یک صفحه ستونی پوشش داده شده است. ایجاد کلاستر به یکی از موثرترین روش ها برای سازماندهی محتوای خود، همچنین بهترین روش سئو است. این رویکرد سازمان‌یافته به‌ویژه زمانی مفید است که محتوای زیادی دارید و می‌خواهید در موضوع خاصی اعتبار ایجاد کنید. فرض کنید شرکت شما خدمات سئو ارائه می دهد. می‌توانید یک صفحه پیلار را به سئو اختصاص دهید، سپس صفحات کلاستر مرتبط با موضوعاتی مانند «سئوی محلی»، «سئوی فنی»، «بک لینک» و غیره ایجاد کنید.

تحقیقات رقابتی

همچنین مهم است که بدانید رقبای شما چه می کنند. موضوعات، کلمات کلیدی و قالب‌های محتوایی را پیدا کنید که به خوبی برای آنها کار می‌کند و سعی کنید این موفقیت را تکرار کنید. از الگوی رایگان تحلیل محتوای رقابتی ما برای کشف موارد زیر استفاده کنید:
موقعیت یابی رقبای شما
لحن صدای آنها و مخاطبان هدف
قالب‌های اصلی محتوایی که استفاده می‌کنند (به عنوان مثال، وبلاگ، پادکست، ویدیو)
دسته بندی محتوای اصلی که پوشش می دهند
کلیدواژه های اصلی که آنها را هدف قرار می دهند
محتوای برتر آنها
برای مثال، رسانه‌های بدون برند (مانند وبلاگ‌های صنعتی یا کانال‌های ویدیویی تأثیرگذاران) نیز باید بخشی از تحقیقات رقبای شما باشند.

قیف محتوای خود را طراحی کنید

قبل از شروع فرآیند تولید محتوا، در مورد هدف هر قطعه محتوایی که قصد تولید آن را دارید فکر کنید.

شما باید برای هر قسمت از سفر مشتری یک محتوا داشته باشید. این مهم است زیرا مخاطبان شما در هر مرحله به طور قابل توجهی متفاوت خواهند بود. آیا آماده‌اید که قیف بازاریابی محتوای خود را ترسیم کنید؟ در اینجا شرحی از هر مرحله از سفر بازاریابی و نوع محتوایی که می‌تواند کارساز باشد، آمده است:

آگاهی: محتوا در این مرحله باید داستان برند شما را بازگو کند، مخاطبان شما را آموزش دهد، اطلاع دهد یا سرگرم کند. رهبری فکری، پست های وبلاگ، رسانه های اجتماعی و تبلیغات گزینه های خوبی هستند.
توجه: در این مرحله به سوالات کاربران پاسخ دهید و مشکلات آنها را حل کنید. قالب‌های ایده‌آل برای این مرحله، پست‌های وبلاگ، پست‌های اجتماعی، خبرنامه‌ها، راهنماهای نحوه کار و فیلم‌های آموزشی هستند.
تصمیم: محتوا در این مرحله باید به سرنخ ها کمک کند تا مشخص کنند چرا شما بهترین انتخاب هستید. به مطالعات موردی، نظرات مشتریان و سایر محتوایی که کار و موفقیت های گذشته شما را نشان می دهد فکر کنید.
حفظ: راه‌هایی را برای استفاده حداکثری از محصول یا خدمات، ویژگی‌های جدید و نحوه حل مشکلات رایج برجسته کنید. محتوای عمیق‌تری مانند مقالات پایگاه دانش و کتاب‌های الکترونیکی ایجاد کنید.
حمایت: برای ایجاد وفاداری با مشتریان خود ارتباط عاطفی ایجاد کنید. شما می توانید این کار را با تعامل با آنها در رسانه های اجتماعی یا برجسته کردن داستان های موفقیت مشتری انجام دهید.

برنامه ریزی برای تولید محتوا

در مرحله بعد، راه هایی برای موثرتر ساختن تولید محتوا در ابتدا بیابید. به این ترتیب می توانید تمرکز بیشتری روی تولید محتوای بهتر داشته باشید. و کمتر در مورد سازمان و مدیریت زمان. در مرحله برنامه ریزی استراتژی محتوا، به چند راه حل سطح بالا فکر کنید که می تواند چرخه تولید محتوای شما را بهبود بخشد و در منابع شما صرفه جویی کند.

شروع:

بررسی منابع موجود شما این شامل بودجه، تعداد اعضای تیم در دسترس و غیره می شود. تعیین اینکه آیا نیاز به طراحی، توسعه یا هر تیم دیگری برای مشارکت دارید یا خیر. قبل از شروع یک پروژه، متوجه شوید که از چه کسانی به کمک نیاز دارید، زیرا این می تواند بر جدول زمانی شما تأثیر بگذارد. ترسیم جدول زمانی و تقریبی قصد دارید ماهانه چه محتوایی تولید کنید و هر پروژه چقدر طول می کشد؟ یافتن گلوگاه های بالقوه و فرصت های بهینه سازی به عنوان مثال، آیا کار با کارشناسان داخلی موضوع باعث سرعت بخشیدن به تحقیقات محتوا می شود؟ ارزیابی بودجه و زمان مورد نیاز برای تولید اهداف محتوای شما. این به شما کمک می کند تا تعیین کنید چه کاری و چه زمانی می توانید انجام دهید. تصمیم گیری در مورد اینکه آیا تولید محتوا را برون سپاری می کنید یا آن را در داخل خود نگه می دارید. مزایا و معایب را بسنجید تا ببینید چه چیزی برای کسب و کار شما بهترین است. جدول زمانی شما باید به KPIها و انتظارات خاصی بستگی داشته باشد. به عنوان مثال، شما باید تعداد کلمات کلیدی مورد نیاز وب سایت خود را برای رتبه بندی امسال برای دستیابی به اهداف ترافیک ارگانیک خود تخمین بزنید. این به شما کمک می کند تا تعیین کنید چه تعداد پست وبلاگ را منتشر کنید.

مرحله 5: محتوای خود را توسعه دهید

اکنون زمان ایجاد محتوای خود است. از این استراتژی ها برای کمک به ایجاد محتوای موثر و به یاد ماندنی که با مخاطبان شما طنین انداز می شود، استفاده کنید. روی اصالت تمرکز کنید محتوای اصلی می تواند توجه مخاطبان شما را جلب کند. زیرا به شما این امکان را می دهد که از رقبای خود متمایز شوید. این مثال را از Travel Oregon بگیرید. صفحات گردشگری و وبلاگ ها اغلب به صورت فهرست ظاهر می شوند. اما این سایت رویکرد تعاملی تری برای برجسته کردن بهترین ویژگی های ایالت خود دارد.

آنها حقایق سرگرم کننده و چیزهایی را که با تصاویر و ویدیوهای سبک انیمه انجام می شود برجسته می کنند. اینطوری: تقریباً مسلم است که شخص دیگری در اینترنت مطالبی را در مورد موضوعی که می خواهید پوشش دهید منتشر کرده است. اما شما می توانید آن را یک قدم جلوتر ببرید. تجربیات، داده ها، تحقیقات و نظرات منحصر به فرد خود را درج کنید. این به ایجاد اعتبار و اعتماد در بین مخاطبان کمک می کند و پایه ای برای رشد ارگانیک شما ایجاد می کند. اصالت محتوای شما را ارزیابی می‌کند و پیشرفت‌های کلی را پیشنهاد می‌کند:

محتوای خود را متنوع کنید
برخی از انواع محتوا در مراحل خاصی از قیف بهتر کار می کنند. دیگران برای یک مخاطب خاص بهتر کار می کنند.

راه‌حل ایده‌آل این است که ترکیبی از قالب‌های محتوا را برای جذب هر یک از مخاطبان خود در نظر بگیرید. انتخاب شما به ترجیحات مشتریان و تحلیل شما از عملکرد محتوا بستگی دارد. این گرافیک چند گزینه را که ممکن است بخواهید در استراتژی محتوای خود بگنجانید را به تصویر می کشد:
اما شما نیازی به تولید هر نوع محتوای ممکن ندارید. در عوض، توصیه می کنیم فقط بر روی قالب هایی تمرکز کنید که با مخاطبان شما طنین انداز می شوند و برای قیف محتوای شما منطقی هستند.
محتوای خود را تغییر دهید
پس از انتشار محتوا را تغییر دهید تا برای خوانندگان جدیدی که ممکن است قالب متفاوتی را ترجیح دهند، جذابیت ایجاد کنید.
این یک راه عالی برای صرفه جویی در زمان و منابع و به حداکثر رساندن نتایج است.

در اینجا چند راه برای تغییر منظور محتوا وجود دارد:

مقاله را به اینفوگرافیک، نمایش اسلاید، پادکست یا ویدیو تبدیل کنید. یک مقاله یا ویدیوی طولانی را به قطعات کوتاه‌تر یا پست‌های اجتماعی تقسیم کنید که می‌توانید به صورت مجموعه منتشر کنید. قطعات محتوای کوتاه را برای ایجاد یک مقاله طولانی ترکیب کنید از پست های وبلاگ برای ایجاد قطعه های قابل استفاده و تصاویر آموزنده برای رسانه های اجتماعی استفاده کنید. از محتوای تولید شده توسط کاربر استفاده کنید محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC) را در برنامه خود بگنجانید تا به افزایش شهرت خود نزد مخاطبان کمک کنید. بررسی ها، نظرات، عکس ها و ویدیوها به ادعاهای شما مشروعیت می بخشد. به علاوه، جمع آوری و به اشتراک گذاری این محتوا آسان است و منابع زیادی را برای شما ذخیره می کند. در اینجا یکی از نمونه های بازاریابی محتوای مورد علاقه ما است که از UGC استفاده می کند.
تیلور سویفت با YouTube Shorts همکاری کرد تا #TSAntiHeroChallenge را تشکیل دهد که کاربران یوتیوب را تشویق می کرد تا ویدئوهای کوتاه خود را در واکنش به تک آهنگ اصلی ایجاد کنند.

مرحله 6: توزیع محتوا را برنامه ریزی کنید

برای موفقیت در بازاریابی محتوا، باید مطمئن شوید که محتوای شما در زمان مناسب به مخاطبان مناسب می رسد. اینجاست که استراتژی توزیع محتوا وارد عمل می شود. برای شروع، ترکیب رسانه را تجسم کنید. در زیر ببینید که چگونه رسانه‌های دارای مالکیت، کسب درآمد و پولی می‌توانند با هم کار کنند:

توزیع محتوا در مورد استفاده از کانال های مختلف پولی، ارگانیک و کسب درآمد برای انتشار و تبلیغ محتوای شما است. بنابراین، هنگام طراحی استراتژی خود، کانال‌های اصلی را فهرست کنید، عملکرد تاریخی آن‌ها را تجزیه و تحلیل کنید، و ایده‌هایی را در مورد آنچه که می‌توانید بهبود بخشید ایجاد کنید.

دانش شما از مشتریانتان باید تعیین کند که کدام کانال باید در ترکیب شما باشد. اما کاوش در کانال های جدید نیز می تواند ایده خوبی باشد. برای مثال، آیا می‌توانید از فرصت‌ها و مشارکت‌های بازاریابی تأثیرگذار استفاده کنید؟
با این حال، مطمئن شوید که بخش عمده ای از منابع شما به کانال هایی اختصاص می یابد که می دانید مخاطبان شما ترجیح می دهند. این به شما بهترین شانس برای دیده شدن را می دهد.
بر اساس تحقیقات ما، محبوب ترین کانال های توزیع محتوا در سال 2023 شامل رسانه های اجتماعی (ارگانیک و پولی)، بازاریابی ایمیلی و جستجوی ارگانیک است.

محتوای خود را برای جستجوی ارگانیک بهینه کنید

در تجزیه و تحلیل ما از 10 صنعت خاص، ترافیک ارگانیک 70-80٪ از کل ترافیک وب سایت در هر بخش را تشکیل می دهد. رتبه بندی می تواند به زمان و تلاش نیاز داشته باشد. اما جستجوی ارگانیک همچنان باید بخش مهمی از استراتژی محتوای شما باشد. برای نتایج مطلوب، خود را آماده کنید تا کیفیت محتوا و بهینه سازی محتوای خود را دوچندان کنید. بهینه سازی محتوا فرآیند بهبود محتوا است، بنابراین بهترین شانس برای دستیابی به هدف مورد نظر خود را دارد. چه برای رتبه بندی در نتایج جستجو و چه تبدیل سرنخ های موجود به تبدیل. در طول این فرآیند به شدت بر روی تجربه کاربر تمرکز کنید. بنابراین، به مواردی مانند:
خوانایی
ساختار
اثربخشی محتوای بصری
لحن صدا
اصول سئو را نیز در نظر داشته باشید. مانند استراتژی کلمات کلیدی، پیوند داخلی، متا تگ ها و غیره. برای خودکار کردن این فرآیند، از ابزارهای نوشتن هوش مصنوعی مانند ContentShake استفاده کنید. این به شما کمک می کند مقالات با کیفیت بالا بنویسید و آنها را برای تعامل و رتبه بندی بهینه کنید. ابتدا، این ابزار یک طرح کلی برای پست وبلاگ شما ایجاد می کند و به شما کمک می کند آن را با هوش مصنوعی و پیشنهادات داده های رقابتی بنویسید.

استفاده از کانال های پولی را در نظر بگیرید

ما متوجه شدیم که 72 درصد از شرکت هایی که در بازاریابی محتوا بسیار موفق هستند، محتوای خود را از طریق کانال های پولی تبلیغ می کنند. و به یک دلیل خوب، استراتژی‌های محتوای ارگانیک زمانی قدرتمند هستند که با استراتژی‌های بازاریابی پولی همراه شوند. فرض کنید محتوایی را در مورد یک موضوع خاص می بینید که در جستجوی ارگانیک عملکرد خوبی دارد. ممکن است منطقی باشد که آن را به یک قطعه تولید سرنخ تبدیل کنید و تبلیغات لینکدین را اجرا کنید. شما می توانید از بین انواع مختلفی از قالب های محتوا برای تبلیغ از طریق کانال های پولی انتخاب کنید. مانند کمپین های مبتنی بر اینفلوئنسر، محتوای حمایت شده، تبلیغات منجر به تولید و غیره.

مرحله 7: به طور مداوم عملکرد محتوای خود را تجزیه و تحلیل کنید

تجزیه و تحلیل عملکرد محتوای شما بهترین راه برای درک محتوایی است که با مخاطبان شما طنین انداز می شود. همچنین به شما کمک می کند تا ببینید آیا تلاش های بازاریابی محتوای شما نتیجه می دهد یا خیر و به شما کمک می کند تا به اهداف بازاریابی خود برسید. اما تنها 54 درصد از بازاریابان ROI محتوای خود را در سال 2023 تجزیه و تحلیل می کنند. KPI های خاصی را برای هر قطعه محتوا تنظیم کنید: این به شما کمک می کند تا تعیین کنید معیار موفقیت شما چیست؟

راه اندازی Google Analytics: عملکرد صفحه را ردیابی کنید و با ابزار Semrush’s Position Tracking ارتباط برقرار کنید تا کلمات کلیدی مورد نظر را به روز کنید.
در زیر چهار گروه اساسی از معیارهای بازاریابی محتوا وجود دارد که می توانید آنها را پیگیری کنید:
1. User behavior
2. Engagement
3. SEO outcomes
4. Company revenue

آمار بازاریابی محتوا

گزارش وضعیت بازاریابی محتوا ما اطلاعات چشمگیر زیادی در مورد بازاریابی محتوا داشت. در اینجا برخی از آمارهای کلیدی بازاریابی محتوا وجود دارد:
46 درصد از پاسخ دهندگان گفتند که بهینه سازی موتور جستجو (SEO) را در وب سایت خود انجام می دهند.
45 درصد از پاسخ دهندگان محتوای بیشتری منتشر می کنند و به دفعات بیشتری منتشر می کنند.
42 درصد از پاسخ دهندگان گفتند که به روز رسانی محتوای موجود آنها ارزش بازاریابی محتوای آنها را افزایش می دهد.
53 درصد از پاسخ دهندگان بر بهبود کیفیت محتوا تمرکز کرده اند.
جالب توجه است، مطالعه دیگری ادعا می کند که 83٪ از بازاریابان فکر می کنند که ایجاد محتوای با کیفیت بالا کمتر موثر است.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
تیم طراحی سایت

انتخاب تیم مناسب طراحی سایت

آنچه در این پست میخوانید معیار های انتخاب شرکت طراحی سایتمعیار های انتخاب شرکت طراحی سایت خوب کدام هستند؟نتیجه گیری…

بیشتر بخوانید
طراحی سایت در کرمان

تاثیر طراحی سایت در کسب و کارها

آنچه در این پست میخوانید طراحی سایت و عوامل موثر آن بر کسب و کار یک وب سایت این توانایی…

بیشتر بخوانید
instagram-reels

کاربرد ریلز اینستاگرام در کسب‌ و‌ کار

آنچه در این پست میخوانید مزایای استفاده از ریلز اینستاگرام برای کسب‌و‌کارریلز باعث افزایش دسترسی و تعامل می‌شودریلز اینستاگرام را…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره شرکت طراحی سایت پرانتز

شرکت طراحی سایت پرانتز یک شرکت معتبر و حرفه‌ای در زمینه طراحی و توسعه وبسایت‌ها در شهر کرمان است. این شرکت با برخورداری از تیمی مجرب و متخصص در زمینه طراحی وبسایت، به ارائه خدماتی با کیفیت و برتر در حوزه طراحی سایت می‌پردازد. از ابتدای تأسیس، هدف اصلی این شرکت ارائه راهکارهای بهینه و با کیفیت در زمینه ساخت و توسعه وبسایت‌های سازگار با اصول سئویی بوده است.

logo-samandehi