تجربه کاربری و رابط کاربری (UX و UI) چیست؟

تجربه کاربری و رابط کاربری (UX و UI) چیست؟

تجربه کاربری و رابط کاربری (UX و UI) چیست؟

در جهان دیجیتال امروزی، خلاقیت و تکنیک در طراحی به شدت اهمیّت پیدا کرده است و در نتیجه دو عبارت UI (رابط کاربری) و UX (تجربه کاربری) بیش از پیش مورد استفاده قرار می‌گیرند. با این وجود هنوز هم معنای این دو عبارت اختصاری برای بسیاری به درستی جا نیافتاده است و در نتیجه بسیار پیش می‌آید که با بی‌دقتی و در جای نادرست استفاده شوند. این شد که تصمیم گرفتیم به بررسی معنای دقیق هر یک از این عبارت بپردازیم و ارتباط‌ و تفاوت‌های میان آنها را مشخص کنیم تا استفاده هر یک برای خوانندگان نوین روشن‌تر شود. پس وب ویتامین از شما دعوت می‌کند تا با ما مفهوم تجربه کاربری و رابط کاربری (UX و UI) در طراحی سایت بیشتر آشنا شوید .

 رابط کاربری چیه؟

پیدا کردن یه تعریف جامع برای طراحی واسط کاربری(UI) به خاطر وجود اینهمه سوء تعبیر یه مقدار مشکله.  در حالیکه تجربه کاربر مجموعه ای از وظایف متمرکز بر بهینه سازی یک محصول برای استفاده موثر و لذت بخش است اما طراحی رابط کاربر مکمل UX و حس و ظاهر و نمای تعامل محصول است. اما مثل UX، اغلب توسط صنایع مورد استفاده طراحان UI اشتباه گرفته میشه.

UI به معنای طراحی واسط کاربر برای ماشین و نرم‌افزار، مثل رایانه، لوازم خانگی، موبایل و دیگر دستگاه‌های الکترونیکی با تمرکز بر به حداکثر رساندن تجربه کاربری است. هدف از طراحی واسط کاربر این است که تعامل کاربر رو از نظر انجام اهداف تا جای ممکن ساده و کارآمد بکند.

تجربه کاربری چیه؟

(User experience design)که به اختصار به اون UX ,UXD, UED و همینطور XD هم گفته میشه اولین راه انسانی طراحی محصولات است. روندیه که برای افزایش رضایت کاربر یا مشتری از محصول که از طریق ارتقاء کیفی موارد زیر محقق میشه:

بهبود قابلیت استفاده
سهولت در استفاده
تعاملی لذت‌بخش بین کاربر یا مشتری و محصول

میشه گفت UX بخشی از طراحی وب هستش که روی افزایش تجارب یک کاربر یا یه شرکت، محصولات یا خدمات تاثیر داره. UX در صنعت وبسایت شامل جنبه هایی مانند محتوای وبسایت، سیستم پشتیبان، ساختار آن و طراحی آن است. یک تجربه کاربری خوب با در نظر گرفتن اقدامات بهبود سهولت استفاده، قابلیت استفاده و تعامل بین محصول و کاربر نهایی باید به رضایت مشتری و وفاداری تبدیل بشه. یه طرح UXخوب تعامل کیفیت و رضایت بین کاربر و محصولات یا خدمات شرکت است.

تجربه کاربری و رابط کاربری (UX و UI) چیست؟

بله، نیازی به گفتن این موضوع نبود. اما تفاوت این دو دقیقاً در چیست؟ بگذارید اول یک توضیح ساده و سریع بدهیم مخصوص کسانی که حوصلۀ کمتری دارند:

رابط کاربری یا واسط کاربری به مجموعه صفحات، تصاویر و المان‌های بصری – مثل دکمه‌ها و آیکون‌ها – گفته می‌شود که کاربر برای تعامل با یک دستگاه یا برنامه از آنها استفاده می‌کند.

منظور از تجربه کاربری هم آن تجربه و حسی است که کاربر در هنگام تعامل با بخش‌های مختلف از محصولات و سرویس‌های یک شرکت دارد که شامل نحوه تعامل او با رابط شماست.

به تصویر زیر دقت کنید:

تجربه کاربری و رابط کاربری (UX و UI) چیست؟

محتوا دلیلی است که کاربر به وب‌سایت یا برنامۀ شما سر می‌زند و با آن تعامل برقرار می‌کند. رابط کاربری مجموعه ابزارهای تعاملی است که کاربر برای تعامل با این محتوا از آنها استفاده می‌کند. تجربه کاربری هم به مصرف این محتوا کار دارد. اینکه مصرف آن تا حد ممکن برای کاربر ساده باشد و او با حس خوبی شما را ترک گوید.

UX/UI باهم کار میکنند:

تصور کنید که میخواید یه کیک درست کنید که مواد لازمش UI/UXاست. مسخره نکنین! دارم جدی میگم. برای شروع به یه دستور پخت، مواد لازم، یه خورده لوازم آشپزخونه و یه فر لازم دارید. بعدش همشون بزنید، بپزید، برش بدید، سروش کنید و بخورید.

اما کدوم قسمتش UIهستش و کدوم UX؟ فرایند پختنش میشه UXو فرایند تزئین و سرو کردنش میشه UI. اما جدا کردنشون از همدیگه یه جورایی محاله.

تجربه کاربر (UX) و رابط کاربری (UI) دوتا از گیج کننده ترین واژه ها در زمینه ی کاری ما هستتند. یک UI بدون UX مانند یه نقاش است که رنگ رو بدون فکر روی بوم میریزه. در حالی که UX بدون UI مانند قاب یه تابلو است که انگار هیچی روی اون باهاش هماهنگ نیست. یک تجربه عالی محصول با UX شروع میشه و با UI ادامه پیدا میکنه. البته که هر دو برای موفقیت محصول ضروری هستند.

طراح تجربه کاربر هنگام کار بر روی یک پروژه وب یا برنامه ی موبایل یک طراح اصلی است. اگر چه، اغلب زمان ها در یک ساختار تیم رسمی تر، طراح اصلی کسی است که به تیم رابط کاربر نزدیک تر است یا اونها رو هدایت میکنه. آنها پروژه های مربوط رو نظارت می کنند، اما در هر دو زمینه ی UI / UX کار نمیکنن، مگر اینکه در هر دو فوق العاده با استعداد باشند. لازم به ذکر است که بسیاری از طراحان UI و UX نمیتونن هر دو نقش رو ایفا کنند، در واقع بسیاری از اونها در صورت لزوم قادر به انجام این کار هستند.

اینفوگرافیک: تفاوت میان UI و UX

فکر می‌کنم با نگاه کردن به بشقاب غذای زیر بتوانید بهتر متوجه تفاوت‌های طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری بشوید:

تجربه کاربری و رابط کاربری (UX و UI) چیست؟

همانطور که می‌بینید، برای شروع ما تنها مواد اولیه داریم که همان محتوا است. حال باید این محتوا را به نحوی در اختیار کاربر خود بگذاریم. اینجاست که طراح تجربه کاربری وارد معادله می‌شود. او درباره مشتریان تحقیق خواهد کرد تا نیازهای آنها را بشناسد. سپس مشخص خواهد کرد که معماری صفحات، نقشه سایت و المان‌های مختلف به چه شکلی خواهند آمد. بعد کار طراح رابط کاربری شروع خواهد شد. او این طرح اولیه را برخواهد داشت و آن را با واقعیّت یکی می‌کند. که یعنی تمام مسئولیت‌های طراحی، انتخاب رنگ و … به عهده او خواهد بود.

مسئولیت‌های طراحان UX و UI

خب همانطور که متوجه شدید، هر یک از طراحان UX و UI مسئولیت‌های مشخصی را در یک تیم طراحی به عهده دارند. اما شاید همچنان برایتان مبهم باشد که نقش هر یک از طراحان UX و UI  در هنگام طراحی سایت یا یک برنامۀ گوشی دقیقاً چیست. پس بد نیست که کمی بیشتر وارد جزئیات بشویم و مسئولیت‌های هر یک را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم:

تجربه کاربری و رابط کاربری (UX و UI) چیست؟

حالا به تفاوتها و شباهتهای UX , UI می پردازیم:

با توضیحاتی که ابتدای مقاله داده شد UX همان طراحی تجربه کاربری یا USER EXPERIENCE DESIGN   هستش، اما UI همان طراحی رابط کاربری یا User Interface Design است. هر دو برای یک محصول حیاتی هستند و با یکدیگر همکاری می کنند. اما با وجود رابطه ی حرفه ای خود، با توجه به بخش های بسیار متفاوتی از فرایند و رشته طراحی نقششون کاملا متفاوته. جایی که طراحی UX یک زمینه تحلیلی و فنی تر است، طراحی UI به آنچه که ما به عنوان طراحی گرافیکی اشاره می کنیم نزدیکتر است، هرچند مسئولیت ها تا حدودی پیچیده تر است.

اگر یک محصول رو به عنوان بدن انسان تصور کنید، استخوان ها کدها رو نشان می دن که ساختار و شکل بدن رو می سازن. ارگان ها طراحی UX رو نشون می دن که کارشون اندازه گیری و بهینه سازی برای پشیبانی از عملکرد زندگی است. طراحی UI تناسب و شکل ظاهری بدن است که حواس و واکنشهای اون رو نشون میده.

در سطح ابتدایی،UI مجموعه ای از صفحه نمایش ها، صفحات و عناصر بصری مانند دکمه ها و آیکون ها است که شما برای برقراری ارتباط با یک دستگاه استفاده می کنید. اما UXتجربه ای است که آنها با هر جنبه ای از محصولات و خدمات شرکت تعامل دارند.

UI  مثل زین اسب، رکاب اسب و قدرت کنترل بر اونه. UX احساس شما در توانایی اسب سواری است.

UIبخشی از محصول است که چشم کاربر بعد از باز شدن سایت به اون میفته و UX این است که هنگام بازدید به سایت چه احساسی بهشون دست میده.

نتیجه‌گیری

می‌توان گفت که در نهایت رابط کاربری (UI) بخشی از تجربه کاربری (UX) محسوب می‌شود و البته، بخش بسیار مهمی از آن هم هست. اما تنها بخش آن نیست. از طرف دیگر UX یک مفهوم بسیار کلی است و مسیر را برای UI مشخص می‌کند. اما در نهایت هر یک یک هویت منحصربفرد برای خود دارند و UX به هیچ‌وجه با UI هم معنی نیست. درست است که این دو عبارت بسیار به هم نزدیک هستند، اما نمی‌توان آنها را به جای یکدیگر استفاده کرد. بلکه باید از هر یک به همراه دیگری صحبت کرد، البته به شرط آنکه هر دو به درستی درک شوند و در جای مناسب استفاده شوند.

در یک طراحی خوب باید طراحی تجربه کاربری و رابط کاربری هر دو به بهترین نحو انجام شود و در نهایت به درستی با هم ادغام گردند. این یعنی لازم است که طراحان  UX و UI یک همکاری نزدیک داشته باشند تا کار هر دو طراح تا جای ممکن ساده شود و آنها بتوانند محصول نهایی را به بهترین شکل تولید کنند. پس یک طراح رابط کاربری خوب حتماً باید طراحی تجربه کاربری را درک کند و اهمیّت آن را بشناسد و بالعکس. در مطالب بعدی سعی می‌کنیم بیشتر به بررسی هر یک از این دو بپردازیم، وظایف آنها را روشن‌تر کنیم و راهکارهای مختلفی را برای بهبود هر یک ارائه دهیم.

آژانس خلاقیت وب ویتامین در سال ۲۰۱۲ با هدف ایجاد تغییر و تحول فضای وب ایران فعالیت رسمی خود را آغاز کرد. ما هرسال با تلاش و پشتکار بسیار، همگام با استانداردهای روز دنیا گام برداشتیم . همانطور که از نامش پیداست تا اندازه چشمگیری تغییر دهدیم و سطح توقع مخاطبین از وب فارسی را به سوی زیبایی شناسی در کنار کارایی عمیق و ارزش آفرین افزایش دهیم.

وب ویتامین

فرم مشاوره

فرم بالا را تکمیل کنید تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند!!!

وب ویتامین

درباره وب ویتامین

در حال حاضر وب ویتامین افتخار ارائه خدمات متنوع در زمینه طراحی وبسایت و ادمین پیج اینستاگرام به اشخاص، ارگان های دولتي و خصوصي، کارخانجات و تولیدی ها و … را در طول مدت فعاليت مستمر ۱۵ ساله آن در کارنامه خود جاي داده است. فعالیت ما در آغاز راه متمرکز بر ارائه خدمات طراحی وب سایت و سئو بود، اما در ادامه باتوجه به خلاهای موجود در فضای وب و پتانسیل های موجود در وب ویتامین ، اقدام به راه اندازی زیرمجموعه هایی نمودیم که بواسطه آنها توانستیم خدماتی ۳۶۰ درجه را به مشتریان عزیز خود ارايه دهیم.

کلیه حقوق مادی و معنوی برای وب ویتامین محفوظ است